Notowania

podatki
06.05.2019 12:47

Polska traci na atrakcyjności. Ukraina odbierze nam specjalistów IT

Test przedsiębiorcy, zniesione limity składek na ZUS, a więc niekorzystne dla specjalistów regulacje podatkowe mogą osłabić polską pozycję na rynku nowoczesnych usług finansowych, biznesowych oraz IT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Głównym konkurentem np. w dostępie do ekspertów IT jest Ukraina, a za nią również Rumunia. (Fot: domena publiczna)

Zmiany w podatkach będą miały swoje konsekwencje - zwłaszcza w branżach zatrudniających wysoko opłacanych specjalistów i menadżerów – pisze "Rzeczpospolita".

Chociaż Polska wciąż jest postrzegana jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc o dynamicznym rynku, to po piętach depczą nam kraje, które oferują niższe podatki, jak i koszty życia. Głównym konkurentem np. w dostępie do ekspertów IT jest Ukraina, a za nią również Rumunia – zaznacza dziennik.

Jak wskazuje cytowany przez "Rz" Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), zniesienie limitu składek dotknie zwłaszcza nawet co trzeciego pracownika IT, nowoczesnych usług biznesowych (BSS) oraz 60 proc. kadr centrów badań i rozwoju.

Etatowi pracodawcy i pracownicy będą zmuszeni do płacenia wyższych podatków, a kontraktowi – za sprawą tzw. testu przedsiębiorcy – będą zmuszeni udowadniać, że są niezależnymi przedsiębiorcami.

Jak wskazuje dziennik, nad Wisłą już zaczyna brakować kadr z sektora IT, a etatów nie uzupełniają pracownicy ze Wschodu. Zwolnienia podatkowe i niższe koszty skutecznie powstrzymują tamtejszych ekspertów przed wyjazdem do Polski, gdzie zarobki w branży są już tylko niewiele wyższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2019

mbbmTak pisać może ten, kto nie był nigdy na Ukrainie. Jak Ukrainiec ogarnia w IT, to już siedzi w Polsce. Niedobór specjalistów większy niż w Polsce.

06-05-2019

ROTFLMoże "programistki" z money w końcu wzięły by się na naprawę stronki. Nowa szata od kilku miesięcy... a nadal bugów od groma...

06-05-2019

RealityCheckOjtam ojtam, przecież każda "programistka" podobno zarabia po 15k netto na rękę, więc mała podwyżka podatków nie zaboli... (no chyba że te 15k … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)