Trwa ładowanie...
Zaloguj
Przejdź na
Ukraińcy w Polsce. Coraz więcej chce zostać na stałe, bo zarabiają lepiej
oprac.
KRO
|zmod.

Ukraińcy w Polsce. Coraz więcej chce zostać na stałe, bo zarabiają lepiej

(East News, Arkadiusz Ziółek)

Już 33 proc. pracowników z Ukrainy chciałoby zostać w Polsce na stałe – wynika z raportu EWL. To wzrost o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to taką chęć deklarowało 22 proc. Ukraińców.

Do pozostania w Polsce Ukraińców zachęciła podwyżka minimalnej stawki godzinowej, która urosła wraz z podwyżką pensji minimalnej z początku 2019 roku. Na taką odpowiedź wskazało ok. 58 proc. respondentów.

Z kolei mniej istotne dla badanych jest postępujące uproszczenie procedury zatrudniania – z tak postawionym pytaniem zgodziło się 44 proc. 37 proc. oceniło, że najbardziej zachęca ich do pozostania zmniejszenie okresu oczekiwania na decyzję w polskich urzędach.

Polepszenie ekonomicznych warunków sprawiło, że do Polski na stałe z chęcią przeprowadziłoby się aż 33 proc. ukraińskich pracowników. Z kolei co piąty chciałby mieszkać w Polsce przez kilka lat.

Zobacz także: Zobacz także: Brytyjskie inwestycje w Polsce. "Uczymy się od Brytyjczyków etycznego pożyczania"

Ponad połowa ankietowanych była zatrudniona od trzech do sześciu miesięcy. To kolejna poprawa, którą wskazuje raport EWL – w zeszłym roku 54 proc. z nich wskazało, że pracowali mniej niż trzy miesiące podczas ostatniego pobytu w kraju nad Wisłą. Podwoiła się przez rok liczba pracowników z Ukrainy, którzy podjęli zatrudnienie w Polsce przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy.

Firma EWL przeprowadziła badanie w dniach 17 kwietnia-31 maja 2019 roku, metodą wywiadów indywidualnych. Przebadała 855 obywateli Ukrainy – reprezentujących wszystkie obwody kraju, którzy przyjechali do Polski, by podjąć pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Tak myślę.
4 lata temu
Ukraińcy mogą nas ranić,stawiając ludobójcom pomniki i ucząc dzieci jacy to byli wspaniali bohaterowie,a my mamy ich w zamian gościć,dawać pracę i pozwalać osiedlać się?Czy ktoś w tym kraju powariował?Nie mamy skąd ściągać siły roboczej,tylko banderowców ze wschodu?
martuśka90
5 lata temu
Ja rozumiem takich ludzi, nie ma co się im dziwić. Skoro tu mogą zarobić więcej to nic dziwnego. Nawet jak ktoś nie mówi po polsku to wystrczy, że przyjdzie, zapisze sie do szkoły takiej jak np Vademecum, opanuje język polski i może szukać godnej pracy. Tak zrobiła moja koleżnka z pracy, teraz zaręczyła się, planuje rodzinę z którą chce właśnie zamieszkać w Polsce.
Słowianin
5 lata temu
Niech wracają skąd przyjechali. Zepsuli rynek pracy, taki z nich pożytek.
Nina
5 lata temu
Szkoda ze nie pomysla o rodakach polakach tylko.o Ukraińcach zeby zostały :-/ nasi wyjezdzaja do innych państw zamiast tu zostać z rodzinami
Jemu podzięko...
5 lata temu
Podziękowania wysyłać zlodziejowi Pinokio