Notowania

gospodarka
16.09.2019 14:00

Ukraińcy w Polsce. Coraz więcej chce zostać na stałe, bo zarabiają lepiej

Już 33 proc. pracowników z Ukrainy chciałoby zostać w Polsce na stałe – wynika z raportu EWL. To wzrost o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to taką chęć deklarowało 22 proc. Ukraińców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Arkadiusz Ziółek)

Do pozostania w Polsce Ukraińców zachęciła podwyżka minimalnej stawki godzinowej, która urosła wraz z podwyżką pensji minimalnej z początku 2019 roku. Na taką odpowiedź wskazało ok. 58 proc. respondentów.

Z kolei mniej istotne dla badanych jest postępujące uproszczenie procedury zatrudniania – z tak postawionym pytaniem zgodziło się 44 proc. 37 proc. oceniło, że najbardziej zachęca ich do pozostania zmniejszenie okresu oczekiwania na decyzję w polskich urzędach.

Polepszenie ekonomicznych warunków sprawiło, że do Polski na stałe z chęcią przeprowadziłoby się aż 33 proc. ukraińskich pracowników. Z kolei co piąty chciałby mieszkać w Polsce przez kilka lat.

Zobacz także: Brytyjskie inwestycje w Polsce. "Uczymy się od Brytyjczyków etycznego pożyczania"

Ponad połowa ankietowanych była zatrudniona od trzech do sześciu miesięcy. To kolejna poprawa, którą wskazuje raport EWL – w zeszłym roku 54 proc. z nich wskazało, że pracowali mniej niż trzy miesiące podczas ostatniego pobytu w kraju nad Wisłą. Podwoiła się przez rok liczba pracowników z Ukrainy, którzy podjęli zatrudnienie w Polsce przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy.

Choć przepis funkcjonuje od dawna biznes odkrywa go na nowo.
Ukraińcy w Polsce. Pracodawcy znaleźli sposób na zdobycie pracowników

Firma EWL przeprowadziła badanie w dniach 17 kwietnia-31 maja 2019 roku, metodą wywiadów indywidualnych. Przebadała 855 obywateli Ukrainy – reprezentujących wszystkie obwody kraju, którzy przyjechali do Polski, by podjąć pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pracownicy z ukrainy, ukraińcy, praca w polsce, imigracja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

Polak patriotaO Polakach się zapomina. Darmowe nadgodziny, umowy smieciowe, stawki zaniżane... Nic tylko emigrować . A Ukraińców witamy z otwartymi ramionami . Cos … Czytaj całość

16-09-2019

Eea co dla Polaków?

16-09-2019

fsdPotem bedzie im sie wydawać że to ich ziemie.

Rozwiń komentarze (12)