Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukrainiec próbował przemycić setki zabytkowych monet. Ukrył je w laptopie

60
Podziel się

Ponad 440 zabytkowych monet próbował wwieźć do Polski 49-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze znaleźli je ukryte w miejscu twardego dysku laptopa. Numizmaty pochodzą z XVII, XVIII i XIX wieku i są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

Celnicy udaremnili przemyt ponad 400 zabytkowych monet
Celnicy udaremnili przemyt ponad 400 zabytkowych monet (KAS)
bDSLHSPV

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, udaremniona próba przemytu miała miejsce na przejściu granicznym w Dorohusku. 49-latek był jednym z pasażerów autobusu z Kijowa do Poznania.

W trakcie kontroli celnicy odkryli w jego laptopie 440 zabytkowych monet, które dla numizmatyków i historyków mogą być bezcenne. Były one ukryte w miejscu twardego dysku komputera.

Wśród przechwyconych pieniędzy znajdziemy m.in. talary holenderskie sprzed prawie 400 lat. Jak czytamy w komunikacie, pochodzą one z 1648 roku.

bDSLHSPX

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Oprócz tego celnicy znaleźli 159 monet z XVII wieku. Chodzi o szelągi, m.in. Gustawa Augusta.

bDSLHSQd

"Kolejne to 261 szt. monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

Na tym nie koniec. W laptopie ukryte były prawdziwe białe kruki. M.in. "3 grosze" polskie - moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r.

bDSLHSQe

Do tego 17 denarów rzymskich oraz pamiątkowy medal z XIX wieku.

Całkowitą wartość zatrzymanych monet oceni rzeczoznawca. Nie trzeba być jednak specjalistą, by wiedzieć, że są to raczej rzadkie egzemplarze i mogą być warte całkiem sporo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSLHSQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
Kolega
rok temu
I co w tym takiego złego ze próbował wwieźć te monety?
staryemeryt
rok temu
Dobrze że do Polski. To fajnie, że do kraju wracają nasze skarby narodowe. Chociaż by w taki sposób, ale wracają.
adam
rok temu
Ktoś by kupił ktoś by się cieszył a tak pewnie znikną .Schował w laptopie żeby nikt mu nie ukradł a tu pech.Przecież nie jest napisane że je ukradł .
bDSLHSQz
Rumun balcera
rok temu
Jeśli tego nie ukradł i był właścicielem tego to co komu do tego?! Celnicy powinni sprawdzić czy to jego własność, jeśli tak to oddać i przeprosić! Własność, rzecz święta! Komuniści muszą to pojąć!
123
rok temu
Ciekawe kto go podpier.............? Przecież przy normalnej kontroli granicznej nikt nie rozbiera laptopa.
...
Następna strona