Notowania

Akcyza dostała zadyszki. Nie ma już miejsca na uszczelnianie

Rynek paliw rośnie, tak samo jak branża alkoholowa i liczba rejestrowanych w Polsce aut. Mimo to wpływy z akcyzy spadają. Eksperci tłumaczą, że w tej sprawie skarbówka doszła już do ściany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wpływy z akcyzy w ubiegłym roku zamiast rosnąć - malały (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak pisze "Rzeczpospolita", po 11 miesiącach ubiegłego roku dochody budżetowe z akcyzy były niższe o ponad 320 mln zł niż rok wcześniej w tym samym okresie.

Dopóki udaje się to przykryć rosnącymi wpływami z tytułu VAT, PIT czy CIT, to problemu nie ma. W końcu jednak problem może nabrać na sile, gdy inne źródła również wyschną.

Skąd spadek akcyzy? Wszystkie okoliczności wskazują, że w budżecie powinno jej być jeszcze więcej. Niemal wszystkie towary objęte tym podatkiem sprzedawały się w 2019 roku lepiej niż kiedykolwiek.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Rynek paliw urósł o 4 proc., alkoholi - o 6,1 proc. a Polacy importowali o 1,7 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej. Mimo to dochody z akcyzy spadły.

Resort finansów twierdzi, że jedną z przyczyn może być zeszłoroczna redukcja akcyzy za prąd. Eksperci wskazują, że aż taki spadek nie może wynikać tylko z tego powodu. Akcyza z energii elektrycznej to tylko niewielka część wszystkich wpływów budżetowych.

Podatek dochodowy od sprzedaży, która nie nastąpiła. To efekt nadinterpretacji przepisów przez skarbówkę
Rodzeństwo zapłaciło 40 tys. podatku. Przez złą interpretację skarbówki

Przepytani przez "Rzeczpospolitą" eksperci wskazują, że prawdopodobnie rząd w przypadku akcyzy doszedł do ściany. I że dalsze ograniczanie szarej strefy nie jest już możliwe. Stąd spadek dochodów budżetowych w tym elemencie.

Problem zauważyła również Najwyższa Izba Kontroli. Wskazywała ona w raporcie, że podczas tworzenia KAS pracę straciło wielu celników, zajmujących się właśnie akcyzą. Mowa tu m.in. o Centrum Organu Wierzyciela w Szczecinie, które zajmuje się egzekwowaniem podatków należny, a niezapłaconych.

Rząd liczy, że wyższa cena przekona Polaków do rzucenia nałogów
Akcyza rośnie. Ceny alkoholu i tytoniu pójdą w górę

W 2020 roku problemy uda się prawdopodobnie przykryć, bo w styczniu wzrosła akcyza na alkohol i papierosy. Wpływy do budżetu powinny więc znowu rosnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, uszczelnianie systemu podatkowego, podatki, budżet, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

GKWg. rządu , podniesienie cen na alkohole i wyroby tytoniowe miało na celu poprawienia zdrowia społeczeństwa i jak widać cel ten został osiągnięty. … Czytaj całość

06-02-2020

Patryk PiotrekMniejsze wpływy z picia, no szkoda, no jaka szkoda. Może półmózgi rządzące wprowadzą nowy program Flaszka +. Akcyza wzrośnie i pijany lud wszystko … Czytaj całość

06-02-2020

JacekProblemem tego kraju od zawsze było nieudolne zarządzanie i bezmyślne roztrwanianie majątku .

Rozwiń komentarze (201)