Notowania

prąd
20.05.2019 11:21

Ukraiński sposób na rachunki za prąd

Jak znaleźć prądożercę we własnym domu? Technologią - Ecoisme przygotował bowiem zestaw narzędzi, pozwalających monitorować zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i tym samym oszczędzać pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Gdy nie ma nas w domu, za zamkniętymi drzwiami trwa praca wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, widoczna potem w rachunkach za prąd. Lodówka? Chłodzi cały czas, bo musi. Ale czy telewizor lub mikrofalówka w trybie czuwania nie kosztują nas rocznie pokaźnych kwot? Zdaniem twórców Ecoisme, zbyt często zostawiamy w domu włączone urządzenia, które pod naszą nieobecność wcale nie powinny działać. Dlatego też założony w 2014 r. ukraiński start-up od lat pracuje nad optymalizacją wykorzystania energii elektrycznej w domach.

Gniazdka pod kontrolą

- Nasze rozwiązanie składa się z sensora i aplikacji mobilnej. Sensor pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym konsumpcji energii elektrycznej przez urządzenia w domu. Jesteśmy w stanie powiadomić konsumenta chwilę po tym, jak wyjdzie z domu, że zostawił włączony sprzęt, który marnuje energię - mówi Ivan Pasichnyk, CEO i współtwórca Ecoisme, który znalazł się na przygotowywanej przez magazyn „Forbes” liście „30 under 30”, prezentującej najciekawszych, młodych przedsiębiorców europejskich.

Rozwiązania Ecoisme są w stanie, w oparciu o dane z sensora, prognozować wysokość rachunków i automatycznie wykrywać największych energożerców w domu. Ich efektywność zwiększa się, jeśli używane przez nas urządzenia - lodówki, piekarniki, telewizory itp. - działają w technologii IoT, czyli internetu rzeczy, i podobnie jak sensor podpięte są do domowej sieci WiFi. Integrują się również z coraz popularniejszymi asystentami głosowymi, takimi jak Alexa od Amazona i Google Home, pozwalając na wydawanie komend głosowych, dotyczących podłączonych do sieci energetycznej urządzeń.

Optymalizacja taryfy

W niektórych krajach oprogramowanie ma dodatkową funkcję. Na podstawie danych o zużyciu energii algorytmy są w stanie dobrać najkorzystniejszą z dostępnych na rynku ofert dostawców prądu i zasugerować użytkownikowi zmianę operatora, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć wysokość rachunków.

- Tylko w Wielkiej Brytanii przeciętne gospodarstwo domowe marnuje 30 proc. energii elektrycznej, którą wykorzystuje i za którą musi płacić. Nasze rozwiązanie pozwala oszczędzić nawet 15 proc. na rachunkach dzięki przełączeniu użytkownika na inną taryfę - mówi Ivan Pasichnyk.

Ecoisme od 2018 r. współpracuje z funduszem InnoEnergy, wspierającym finansowo spółkę w ramach programu akceleracyjnego Boostway.

- Wierzymy, że to początek specjalnej relacji między InnoEnergy a szerszym ekosystemem biznesowym na Ukrainie - mówi Ivan Pasichnyk.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi energetyczna oraz mobilna rewolucja, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes oraz społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów i ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE.

Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility i cleantech np. Grupa Volkswagen,Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Tauron, Lime, mytaxi. Impact’19 to także wielki finał 5 Edycji PowerUp! - konkursu dla startupów z branży cleantech z Europy Środkowej. W tym roku PowerUp! jest poświęcony innowacjom w dziedzinach czystego powietrza, gospodarki obiegowej, inteligentnej mobilności oraz systemów grzewczych! Kim są przyszłe nadzieje świata start-upów, jakie są najnowsze trendy, zmieniające krajobraz globalnej gospodarki? Dowiesz się tego na Impact’19 i na Impact mobility rEVolution’19!

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2019

SępW Norwegii pali się światło non stop nikt nawet nie gasi wodę mają za darmo bo to dobro nasze wspólne w USA co drugie podwórko ma basen w Polsce żyja … Czytaj całość

20-05-2019

QwertNa Ukrainie płaci się grosze za światło więc nie piszcie głupot tak samo jak i za gaz

20-05-2019

polo$$$$$nastepny ukrainski szajs

Rozwiń komentarze (39)