Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Ułomne przepisy krajobrazowe. Firmy reklamowe mogą żądać odszkodowań

6
Podziel się:

Samorządy mogą żądać od firm reklamowych usunięcia nośników. W tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego trafiło pytanie, czy takie oczekiwania są zasadne.

Miastom grozi , że będą wypłacać firmom reklamowym milionowe odszkodowania za to, że na podstawie uchwał krajobrazowych muszą usuwać legalne nośniki reklamowe
Miastom grozi , że będą wypłacać firmom reklamowym milionowe odszkodowania za to, że na podstawie uchwał krajobrazowych muszą usuwać legalne nośniki reklamowe (East News, bartłomiej magierowski)

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę Cityboard Media na uchwałę krajobrazową Opola. Doszedł do wniosku, że jedn z przepisów - art. 37a ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - może naruszać konstytucję.

Przepis nakazuje, by po upływie tzw. okresu dostosowawczego usuwać nośniki reklamowe, jeśli uchwała krajobrazowa w danym miejscu ich zakazuje. Według NSA na podstawie tego uregulowania dochodzi do wywłaszczenia, ale bez odszkodowania lub rekompensaty finansowej.

– Jeśli Trybunał podzieli zdanie NSA, to przepis utraci moc prawną. Miasta, w których doszło na podstawie uchwał krajobrazowych do rozbiórek legalnych reklam, będą narażone na wypłatę odszkodowań firmom reklamowym i właścicielom działek. W przypadku dużych miast, takich jak np. Gdańsk, mogą to być poważne kwoty – komentuje "Rzeczpospolitej" mec. Małgorzata Zamorska.

Obecnie tylko niektóre duże miasta mają uchwały krajobrazowe. Należą do nich Gdańsk, Łódź oraz Opole. W każdym z tych miast dochodziło do protestów firm z branży reklamowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Nino o biznesie: Zawód youtuber to kokosy na reklamach? Niekoniecznie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(6)
OlO
2 lata temu
Jeśli reklama jest nielegalna, to czy legalne jest jej zdemontowanie, tak po prostu - w czynie społecznym?
własciciel r...
2 lata temu
okey. niech miasto zabierze te reklamy(zlikwiduje) ale niech zapłaci rekompensatę np na 100 lat
kris
2 lata temu
okey. zakażcie reklam ale zapłaćcie rekompensatę za brak dochodów. z tego co wiem rekompensaty i odszkodowania zwolnione są z podatku
Jan
3 lata temu
Jestem przeciwny tym billboardom. Jesli nic sie nie zmieni, sam bede je niszczyl i tyle. Wolno mi wszak
STOP ŚMIECIAR...
3 lata temu
KRAJOBRAZU!!! ZAKAZAĆ!