Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
30.08.2019 06:37

Ułomne przepisy krajobrazowe. Firmy reklamowe mogą żądać odszkodowań

Samorządy mogą żądać od firm reklamowych usunięcia nośników. W tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego trafiło pytanie, czy takie oczekiwania są zasadne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Miastom grozi , że będą wypłacać firmom reklamowym milionowe odszkodowania za to, że na podstawie uchwał krajobrazowych muszą usuwać legalne nośniki reklamowe (Fot: bartłomiej magierowski)

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę Cityboard Media na uchwałę krajobrazową Opola. Doszedł do wniosku, że jedn z przepisów - art. 37a ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - może naruszać konstytucję.

Przepis nakazuje, by po upływie tzw. okresu dostosowawczego usuwać nośniki reklamowe, jeśli uchwała krajobrazowa w danym miejscu ich zakazuje. Według NSA na podstawie tego uregulowania dochodzi do wywłaszczenia, ale bez odszkodowania lub rekompensaty finansowej.

– Jeśli Trybunał podzieli zdanie NSA, to przepis utraci moc prawną. Miasta, w których doszło na podstawie uchwał krajobrazowych do rozbiórek legalnych reklam, będą narażone na wypłatę odszkodowań firmom reklamowym i właścicielom działek. W przypadku dużych miast, takich jak np. Gdańsk, mogą to być poważne kwoty – komentuje "Rzeczpospolitej" mec. Małgorzata Zamorska.

Obecnie tylko niektóre duże miasta mają uchwały krajobrazowe. Należą do nich Gdańsk, Łódź oraz Opole. W każdym z tych miast dochodziło do protestów firm z branży reklamowej.

Obejrzyj: Nino o biznesie: Zawód youtuber to kokosy na reklamach? Niekoniecznie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-08-2019

WONDlaczego po prostu nie zlikwidują tych wszystkich reklam w całej Polsce? To jest chore, w niektórych miastach banery są wszędzie. Najgorsze są te, … Czytaj całość

30-08-2019

STOP ŚMIECIARZOMKRAJOBRAZU!!! ZAKAZAĆ!

01-09-2019

JanJestem przeciwny tym billboardom. Jesli nic sie nie zmieni, sam bede je niszczyl i tyle. Wolno mi wszak

Rozwiń komentarze (6)