Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
Agnieszka Zielińska
|
aktualizacja

Ulubiony program Polaków zagrożony. "Niedopuszczalne"

26
Podziel się:

Bez pomocy rządu program "Czyste Powietrze" zbankrutuje. Każdy kolejny tydzień to wzrost zaległości płatniczych o kolejne 100 mln zł – ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat. Organizacje zaapelowały do premiera Donalda Tuska o przeznaczenie zaliczki z KPO na cele programu.

Ulubiony program Polaków zagrożony. "Niedopuszczalne"
Brakuje środków na wymianę kopciuchów. Tysiące rodzin czekają na pieniądze (Licencjodawca, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z każdym dniem luka w programie "Czyste Powietrze" się pogłębia. Obecnie wynosi już ponad 300 mln zł.

Co tydzień zaległości w programie rosną o kolejne 100 mln zł. Do końca lutego kwota niewypłaconych pieniędzy wyniesie blisko 700 mln zł. Co najmniej kilkanaście tysięcy polskich rodzin, które poniosły koszty ocieplenia domów i wymiany źródła ciepła, czeka na pieniądze. To niedopuszczalne. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść - informuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Organizacja razem Fundacją Instrat zaapelowała do Donalda Tuska o pilne przeznaczenie 2 mld zł z 22 mld zł zaliczki z programu RePower EU - którą niedawno Polska otrzymała z KPO - na cele programu "Czyste Powietrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Donald Tusk zapowiedział walkę ze smogiem. "Realizacja obietnic zagrożona"

Pod koniec ubiegłego roku premier Donald Tusk zapowiedział walkę ze smogiem. - Najbardziej efektywną walką ze smogiem w Polsce będzie termomodernizacja na wielką skalę - powiedział.

Dodał, że w drugiej połowie roku Polska stanie się rekordzistą w Europie, jeśli chodzi o tempo tych zmian. Teraz realizacja tych obietnic jest jednak zagrożona.

Prezes Fundacji Instrat Michał Hetmański uważa, że jest duża dysproporcja,pomiędzy deklaracjami rządu a rzeczywistym wsparciem dla programu Czyste Powietrze. - Pieniądze w budżecie na ten cel są, ale potrzebna jest teraz determinacja rządu - podkreśla.

Przyznano środki bez pokrycia finansowego

Program Czyste Powietrze, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela dopłat do wymiany starych kotłów i ocieplenia domów od 2018 roku. Cieszy się zarazem ogromną popularnością wśród Polaków.

W 2019 r. złożono 85 tysięcy wniosków, a w 2023 – już 217 tys. W ciągu pięciu lat programu liczba wniosków sięgnęła wyniosła 754 tys. Obecnie do wymiany pozostało jeszcze około 2,7 mln kotłów.

Na początku stycznia NFOŚiGW informował, że w programie złożono ponad 758 tys. wniosków na kwotę dofinansowania przekraczającą 21 mld 675 mln zł. Podpisano też ponad 647 tys. umów na ponad 17,1 mld zł dofinansowania, a beneficjentom wypłacono ponad 8,5 mld zł.

Tymczasem w pierwszych tygodniach stycznia resort klimatu otrzymał od NFOŚiGW informację o zaległościach wypłat dotacji z programu. Okazało się, że w drugiej połowie ubiegłego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego.

Minister na razie podpisał wniosek o wypłatę 200 mln. zł

Problem związany z opóźnieniami w wypłatach dopłat dotknął w pierwszej kolejności wojewódzkiego funduszu w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu. Jednak we wszystkich wojewódzkich funduszach występują ograniczenia wypłat dotacji.

W ubiegłym tygodniu Jan Szyszko, wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej przekazał, że podpisał wniosek o wypłatę 200 mln zł z KPO dla beneficjentów programu Czyste Powietrze.

Polska jest obecnie jednym z krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie.

Agnieszka Zielińska, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Orwell
4 miesiące temu
Propaganda z tym klimatem eko. Wszyscy pompy na prąd z elektrowni węglowych wszystkie pojazdy elektryczne. Chcę to zobaczyć.
sadek
4 miesiące temu
Głównym fachowcami od palenia są Niemcy tam gdzie mają interes to tym można palić ,ostatnio w prasie Niemieckiej ukazał się obszerny artykuł ze wracają do spalania zrębków nawet do 42 %wilgotności no to mamy nowy placek ciekawe możliwe zapędy na Polskie lasy ,jedni nie wycięli to drudzy skończą
Wiem i koniec
4 miesiące temu
JAMŻE JEST UCZCIWY OBYWATEL... Wygląda to tak: W województwie wielkopolskim stare kopciuchy miały być wymienione do końca roku 2023. Zrobiłem to choć w piwnicy mam pełno węgla. Pozbyłem się zatem jako uczciwy obywatel starego pieca i zakupiłem gazowy. Miały być kary do 5000 więc kupiłem. I po co, skoro ludzie mają nadal kopciuchy i nikt nie jest karany? No... Mi nie chodzi o to by ktokolwiek był karany ale... gdybym nie był zrobiony w konia przez Państwo to nadal palilbym sobie węglem i nie musiałbym stękać o dotację. Świat jest pełen dziwnych dziwności...
Robert
4 miesiące temu
Dobrych kilka lat temu była akcja Orliki teraz jest akcja czyste powietrze już nie wiedzą co wymyślić czy wszyscy mieszkają w mieście?czy wszystkim grzeje elektrociepłownia a czym ta instytucja opala te wszystkie mieszkania chyba węglem
Zibi
4 miesiące temu
NARESZCIE
...
Następna strona