Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Umicore wybuduje w Polsce fabrykę produkującą materiały do samochodów elektrycznych

135
Podziel się

125 mln euro - tyle dostanie belgijska grupa Umicore od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na wybudowanie fabryki w Polsce. Zakład ma produkować materiały do akumulatorów dla pojazdów elektrycznych.

Tak wygląda projekt fabryki, który umieściła na Twitterze Teresa Czerwińska.
Tak wygląda projekt fabryki, który umieściła na Twitterze Teresa Czerwińska. (Twitter.com, Teresa Czerwińska)
bErMQeyd

"Cieszymy się z kolejnego innowacyjnego projektu! 125 mln euro z EBI Umicore Group na nową fabrykę materiałów katodowych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych w Polsce! 350 nowych miejsc pracy!" - napisała na Twitterze wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.

To właśnie ta instytucja ma przekazać belgijskiej grupie pożyczkę na kwotę 125 mln euro. Kredyt ten ma zapewnić pokrycie ok. połowy łącznego kosztu projektu w jego początkowej fazie - podaje portal WNP.pl. Termin zapadalności pożyczki został przewidziany na osiem lat.

Zakład ma powstać w Nysie. Będą w nim produkowane materiały katodowe, które następnie posłużą producentom akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych. Dodatkowo Umicore nawiąże współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

bErMQeyf
Zobacz także: Zobacz też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

"Przejście na czystszą mobilność jest priorytetem w wysiłkach Unii Europejskiej zmierzających do drastycznego ograniczenia emisji CO2, a Umicore jest właściwą grupą do tego, aby wesprzeć to przejście. Dzięki zintegrowanemu europejskiemu łańcuchowi dostaw materiałów akumulatorowych, Umicore znacząco przyczyni się do planów Unii Europejskiej dotyczących stworzenia konkurencyjnego i zrównoważonego ekosystemu akumulatorów w Europie" - czytamy w oświadczeniu firmy.

- To pierwszy kredyt udzielony przez EBI koncernowi Umicore. Cieszymy się, że możemy zainaugurować naszą współpracę tak innowacyjnym projektem. W kontekście coraz bardziej intensywnych działań na rzecz elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego ważne jest budowanie ogólnoeuropejskiego potencjału wytwórczego obejmującego cały łańcuch wartości związany z produkcją akumulatorów do pojazdów elektrycznych - powiedziała Teresa Czerwińska, cytowana przez WNP.pl.

bErMQeyl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErMQeyG
KOMENTARZE
(135)
Pastyl
rok temu
Ciekawe ile dostana kasy z "budzetu" czyli waszych podatkóww za to ze ta fabryka bedzie w pl. Kazdy z nas bedzie tam doplacal do tego biznesu...
wyborca
rok temu
A ciekawe jak będzie wyglądała utylizacja zużytych akumulatorów i kto to będzie robił?
qw
rok temu
za minimalną i zwolnienie z podatków na 25 lat
bErMQeyH
?mistrz?
rok temu
Rozumiem, że ta fala malkontenctwa to wynik kampanii wyborczej. Bo nie wierzę, że może być tylu nieudaczników.
dar
rok temu
I znow polacy dostana 2500 zł na reke ( czyli okolo 568 euro na miesiac ) i beda biegac jak mrowki po hali !! Anglik, Iralndczyk, niemiec, francuz, czy belg w swoim kraju dostal by minimum 2000 EURO ! na miesiac. Polacy = tania sila robocza do wykozystywania - przykre !
...
Następna strona