Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nysa
15.06.2020 13:09

Umicore wybuduje w Polsce fabrykę produkującą materiały do samochodów elektrycznych

125 mln euro - tyle dostanie belgijska grupa Umicore od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na wybudowanie fabryki w Polsce. Zakład ma produkować materiały do akumulatorów dla pojazdów elektrycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter.com, Teresa Czerwińska)
Tak wygląda projekt fabryki, który umieściła na Twitterze Teresa Czerwińska.

"Cieszymy się z kolejnego innowacyjnego projektu! 125 mln euro z EBI Umicore Group na nową fabrykę materiałów katodowych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych w Polsce! 350 nowych miejsc pracy!" - napisała na Twitterze wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.

To właśnie ta instytucja ma przekazać belgijskiej grupie pożyczkę na kwotę 125 mln euro. Kredyt ten ma zapewnić pokrycie ok. połowy łącznego kosztu projektu w jego początkowej fazie - podaje portal WNP.pl. Termin zapadalności pożyczki został przewidziany na osiem lat.

Zakład ma powstać w Nysie. Będą w nim produkowane materiały katodowe, które następnie posłużą producentom akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych. Dodatkowo Umicore nawiąże współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

Zobacz też: Polacy chętnie inwestują w panele na dachach. "Nadchodzi rewolucja lokalna"

"Przejście na czystszą mobilność jest priorytetem w wysiłkach Unii Europejskiej zmierzających do drastycznego ograniczenia emisji CO2, a Umicore jest właściwą grupą do tego, aby wesprzeć to przejście. Dzięki zintegrowanemu europejskiemu łańcuchowi dostaw materiałów akumulatorowych, Umicore znacząco przyczyni się do planów Unii Europejskiej dotyczących stworzenia konkurencyjnego i zrównoważonego ekosystemu akumulatorów w Europie" - czytamy w oświadczeniu firmy.

- To pierwszy kredyt udzielony przez EBI koncernowi Umicore. Cieszymy się, że możemy zainaugurować naszą współpracę tak innowacyjnym projektem. W kontekście coraz bardziej intensywnych działań na rzecz elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego ważne jest budowanie ogólnoeuropejskiego potencjału wytwórczego obejmującego cały łańcuch wartości związany z produkcją akumulatorów do pojazdów elektrycznych - powiedziała Teresa Czerwińska, cytowana przez WNP.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2020

TomekI z czego tu się cieszyć. Powstanie kolejny obóz pracy za najniższą krajową i niebotycznymi nornani pracy.

15-06-2020

UmicoreDobra praca i dobra płaca 1900 zł netto

15-06-2020

pytaDziwnym trafem w ostatnich latach powstają u nas fabryki produkujące najbardziej trujące dla środowiska produkty. Za to, że 300 osób będzie miało … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (135)