Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Umorzenie składek w całości? Zobacz jak to zrobić

20
Podziel się:

ZUS na nasz wniosek może umorzyć należności z tytułu składek tylko w szczególnie trudnych sytuacjach. Trzeba spełnić dodatkowe wymagania. Musimy udowodnić tzw. całkowitą nieściągalność oraz powołać się na bardzo trudną sytuację finansową i rodzinną.

Umorzenie składek w całości? Zobacz jak to zrobić
zakład ubezpieczeń społecznych ZUS ubezpieczenia (money.pl, Rafał Parczewski)

Jedną z form wsparcia osób prywatnych i firm jest możliwość umorzenie należności dla ZUS. Sprawa nie jest jednak prosta.

Nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie jedynie w bardzo szczególnie trudnych sytuacjach. Wszystko opisuje prawo, ale też ZUS ma pole do interpretacji. Dlatego warto pamiętać, że umorzenie wymaga udowodnienia nieściągalność należności lub bardzo trudnej sytuacji finansowej lub rodzinnej.

Zobacz także: Polacy łamią nowe obostrzenia. Uwaga! Policja ostrzega, że zmieniło się prawo

Co dalej dzieje się z wnioskiem? W ZUS rozpatrywane są przez Centra Umorzeń (CUM). W ocenie ZUS, pozwala to na zapewnienie takich samych standardów ocen dla wszystkich.

Wnioski można składać w każdej placówce ZUS. Można też wniosek przekazać w formie elektronicznej. W tym celu musimy jednak skorzystać z pośrednictwa Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można też skontaktować się z doradcami do spraw ulg i umorzeń, umawiając się na e-wizytę.

Co ważne, samo wystąpienie zdarzenia losowego lub klęski żywiołowej, jaką jest epidemia, nie jest podstawą do umorzenia składek.

Trzeba jeszcze udowodnić, że na skutek tego zdarzenia płatnik poniósł szkodę lub pomiędzy szkodą a klęską żywiołową istnieje bezpośredni związek. Alternatywą jest udowodnienie, że poniesiona szkoda i konieczność opłacania zadłużenia może pozbawić wnioskodawcę możliwości dalszego prowadzenia działalności.

Przykładowo: pan Piotr ma 168 tys. zł długu w ZUS (nie odprowadzał składek za pracowników ani za siebie).

W przypadku, gdy chce umorzyć składki tylko za siebie, musi wykazać, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności nawet poprzez rozłożenie ich na raty.

Jeżeli natomiast chce, aby zostały umorzone również należności za pracowników, musi wykazać, że w jego przypadku należność ta jest całkowicie nieściągalna.

W przypadku odmowy umorzenia składek przez ZUS, rzecznik MŚP ma uprawnienia do podjęcia interwencji. Przedsiębiorca musi jednak złożyć do niego wniosek interwencyjny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Jacek
3 lata temu
Tytuł sugeruje co innego.Liczyć na umorzenie z Zusu to naiwność,gdy słyszy się że facetowi bez nogi dają rente na rok(jakby ta noga miała odroanąć)
Serce
3 lata temu
Nie wierzyć oszustom. Nie ma z czego płacić ale i od dwudziestu lat nie podjął pracy legalnej żeby płacić. Śmiech
ccc
3 lata temu
NIEMA JUZ NADZIEJI NA NORMALNOSC NIE DAJE JUZ RADY UCIEKAM DO LEPSZEGO SWIATA JEDYNA UCIECZKA Z TEGO PIEKLA JEST SMIERC NIE MA INNEGO WYJSCIA
podatnik
3 lata temu
Kiedy księża bedą płaciły składki na ZUS ?
Don Orleone
3 lata temu
Potwierdzam! Każdy urząd chętnie pomoże podatnikowi, umorzy składki, wyasygnuje pokaźną kwotę dotacji. Wystarczy tylko chcieć.