Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Umowy o dzieło po nowemu. ZUS wprowadza małą "rewolucję"

3
Podziel się:

Wraz z początkiem nowego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie prowadził ewidencję umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS, wypełniając specjalny wniosek. Jak cały proces będzie wyglądał w praktyce?

Umowy o dzieło po nowemu. ZUS wprowadza małą "rewolucję"
Umowy o dzieło po nowemu. ZUS wprowadza małą "rewolucję" (Shutterstock)
bECGsIVx

ZUS a umowy o dzieło. Co się zmieni?

ZUS w komunikacie przesłanym PAP przypomina, że umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zobacz także: Składki od umów cywilnoprawnych. "Cywilizacyjnie nieuchronne"
bECGsIVz

Taki formularz do ZUS pracodawca musi złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS wdraża "rewolucję"

ZUS informuje jednocześnie, że sam obowiązek nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem, umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem oraz tych zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

bECGsIVF

Ponadto obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje podmiotów, które nie są płatnikami składek, np. fundacji czy stowarzyszeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGsIWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Lou
9 miesięcy temu
Dawałem chłopaczkowi sobie dorobić kilka stówek wystawiając 3-4 umowy na miesiąc. Teraz, jak mam każdą umowę zgłaszać fo ZUSu to chyba mija się z celem. Dziękuję za kolejne udogodnienie.
denim
9 miesięcy temu
Tych zawartych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą,a kto będzie to sprawdzał ,czy wchodzi w zakres prowadzonej działalności
DOBRZE
9 miesięcy temu
Polacy muszą zrozumieć, że najkorzystniejszą formą pracy jest PRACA NA CZARNO! Jeśli dodamy do tego konsumpcję za granicą (gdzie towary są lepszej jakości oraz są znacznie tańsze) - można zaoszczędzić realnie 35-40%, a to jest znacząca różnica przy budowaniu kapitału rodzinnego.
bECGsIWb