Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji na Rosję. Uderzą w import ropy

Podziel się:

Unia Europejska pracuje nad szóstym pakietem restrykcji uderzających w Rosję za inwazję na Ukrainę. Tym razem Bruksela zamierza uderzyć w import ropy naftowej do państw członkowskich. W światowych mediach już zyskały one nazwę "inteligentnych sankcji". Nie ma pewności, jak zareagują na te rozwiązania państwa członkowskie, które dziś nie chcą poprzeć embarga.

Unia Europejska przygotowuje szósty pakiet sankcji na Rosję. Uderzą w import ropy
Unia Europejska przygotowuje "inteligentne sankcje" w szóstym pakiecie restrykcji. Na zdjęciu wiceszef KE Valdis Domrovskis (GETTY, Bloomberg)

O pracach nad kolejnym pakietem sankcji informuje "The Times". Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis w rozmowie z dziennikiem potwierdził, że Bruksela szykuje nowe restrykcje uderzające w Rosję i Kreml. Z jego słów wynika, że szósty pakiet ma zawierać "jakąś formę" embarga na ropę naftową.

"Inteligentne sankcje" na ropę

Nakładając sankcje, musimy robić to w taki sposób, aby zmaksymalizować presję na Rosję, a jednocześnie zminimalizować szkody uboczne dla nas samych - stwierdził Valdis Dombrovskis w rozmowie z "The Times".

Dlatego też w mediach zagranicznych najnowszy pakiet został określony mianem "inteligentnych sankcji". Nie ma szczegółów jednak co do tego, co w tymże pakiecie ma się znaleźć.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin przygotował się do wojny. Wywołał kryzys energetyczny

Jest to o tyle istotne, że w ubiegłym roku rosyjska ropa odpowiadała za około jedną czwartą zapotrzebowania państw Unii Europejskiej.

Nie ma porozumienia w sprawie embarga

Nasuwa się też pytanie, w jakim stopniu możliwe jest realne uderzenie w import surowców z Rosji do Europy. W money.pl pisaliśmy, że kwestia embarga na ropę dzieli państwa członkowskie.

Część państw wprost już zapowiedziała, że będzie blokować prace nad embargiem na rosyjską ropę. Krok dalej poszli przedstawiciele władz węgierskich i słowackich. Jedni i drudzy zapowiedzieli, że są gotowi płacić w rublach za surowce z Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP