Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

440 mld euro na ratowanie krajów eurolandu

0
Podziel się:

Grecja dostała mniejsze oprocentowanie pożyczki. Irlandczycy nie, bo nie chcieli podwyższyć podatku CIT.

440 mld euro na ratowanie krajów eurolandu
(MPD01605/CC/Flickr)

Pula środków na ratowanie krajów strefy euro dostępna w obecnym funduszu wzrośnie do 440 mld euro - postanowili przywódcy 17 państw strefy euro na szczycie zakończonym w nocy z piątku na sobotę. Grecja dostała łagodniejsze warunki spłaty wsparcia, co nie udało się Irlandii.

Zwiększenie funduszu ma na celu uspokojenie rynków finansowych, by wiadomo było, że w razie potrzeby partnerzy są w stanie pomóc kolejnym krajom potrzebującym wsparcia, jak Portugalia czy Hiszpania. Ustanowiony w maju 2010 r. tymczasowy fundusz na ratowanie krajów strefy euro w potrzebie opiewa od początku na 440 mld euro, ale jego rzeczywiste zdolności pożyczkowe wynosiły już tylko 250 mld euro. Reszta była bowiem potrzebna jako gwarancje, że unijne pożyczki dostają na rynkach finansowych najwyższą ocenę AAA, co wiąże się z korzystnymi warunkami kredytów.

Ponadto przywódcy potwierdzili, że przyszły stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny ESM, który od 2013 roku zastąpi tymczasowy fundusz, będzie wynosił 500 mld euro - jak wcześniej uzgodnili ministrowie finansów strefy euro.

Nowością jest zgoda, by zarówno w ramach istniejącego jak i przyszłego funduszu można było skupować obligacje państw, które padły ofiarą kryzysu zadłużenia - przeciwko czemu długo były Niemcy. Europejski Bank Centralny wydał już na greckie, irlandzkie i portugalskie obligacje 80 mld euro i chciałby, by w przyszłości ciężar spadł na ESM.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;zaatakowal;merkel;chodzi;o;euro,147,0,767379.html) Tusk zaatakował Merkel? Chodzi o euro
Możliwość taka będzie jednak istnieć jedynie w drodze wyjątku na rynku pierwotnym (czyli podczas emisji zadłużenia przez państwa) i _ tylko w kontekście programu (pomocy) obwarowanego surowymi warunkami _ - głosi dokument przyjęty przez 17 przywódców.

Na szczycie partnerzy zrobili gest pod adresem Grecji, zgadzając się obniżyć oprocentowanie udzielonej jej pożyczki z 5,2 do 4,2 proc. Ponadto okres spłaty został przedłużony do 7,5 roku. W zamian za to grecki rząd zobowiązał się do wdrożenia radykalnego programu prywatyzacji opiewającego na 50 mld euro.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecki;deficyt;budzetowy;rosnie,211,0,792531.html) Grecki deficyt budżetowy rośnie
O łagodniejsze potraktowanie zabiegała także Irlandia. Nowy irlandzki premier Enda Kenny nie ugiął się jednak pod presją partnerów z Francją na czele, by w zamian podwyższyć stopę podatku od przedsiębiorstw CIT w Irlandii. - _ Francja ma na ten temat od dawna zdecydowany pogląd, ale ja też _ - podsumował premier.

Wcześniej przywódcy 17 państw strefy euro zatwierdzili zasady paktu na rzecz euro, który zakłada zbliżanie narodowych polityk gospodarczych i jest pokłosiem pomysłów zaprezentowanych przez Francję i Niemcy na poprzednim szczycie w Brukseli 4 lutego, by zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze.

Projekt przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zakłada, że pakt jest otwarty dla krajów spoza strefy euro, pod warunkiem, że zobowiążą się one do wdrożenia jego postanowień. Premier Donald Tusk, który wziął udział wcześniej w piątek w szczycie UE na temat Libii, potwierdził, że Polska przystąpi do paktu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t40512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;panstw;strefy;euro;bez;polski,93,0,790877.html) Szczyt państw strefy euro bez Polski Zdaniem doradcy prezydenta do spraw międzynarodowych profesora Romana Kuźniara, nie powinniśmy być zaskoczeni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/nowe;dane;o;inflacji;w;eurolandzie,206,0,785614.html) Nowe dane o inflacji w eurolandzie Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2011 r., w ujęciu rok do roku, 2,3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jerzy;buzek;wzywa;portugalie;do;reform,102,0,774246.html) Jerzy Buzek wzywa Portugalię do reform Jego zdaniem same oszczędności to za mało, by kraj wyszedł z kryzysu finansowego.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)