Notowania

afera taśmowa
24.06.2014 16:49

Afera taśmowa. Gowin chce prawdy o gazoporcie

Terminal LNG w Świnoujściu wcale nie będzie gotowy w 2015 roku, a dwa lata później? Lider Polski Razem zwróci się z pytaniem do ministerstwa skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)

Lider Polski Razem Jarosław Gowin zapowiedział, że w związku z nagraniami upublicznionymi przez _ Wprost _ zwróci się do ministerstwa skarbu o podanie konkretnego terminu oddania do użytku terminalu LNG w Świnoujściu.

Gowin odniósł się do nagrania, w którym b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz mówi b. ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że w kwestii oddania do użytku terminalu LNG _ mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017 _. W opublikowanym zapisie Parafianowicz mówi też, że umowy na budowę terminalu są skonstruowane w sposób niekorzystny, co pozwala włoskiej firmie stojącej na czele konsorcjum budującego terminal bezkarnie się opóźniać.

Według Gowina resort skarbu powinien podać w tej sytuacji konkretny termin oddania gazoportu do użytku, a także ujawnić szczegóły umowy z Katarem dotyczącej dostaw gazu. Gowin chce się też dowiedzieć, czy - jeśli gazoport nie będzie zbudowany na czas - Polska będzie zmuszona do płacenia za gaz niepobrany i czy istnieje ewentualna możliwość odsprzedania tego gazu.

Poinformował, że Polska Razem powołała zespół ekspertów złożony z młodych prawników i ekonomistów skupionych wokół inicjatywy Godzina dla Polski. Ma on analizować ujawnione przez tygodnik _ Wprost _ taśmy pod kątem zagrożeń czy zaniedbań, na których może ucierpieć polskie państwo.

_ Pierwszym efektem tych analiz jest pismo, które skierowaliśmy do prezesa NIK, w którym zwracam się o udostępnienie raportu NIK przeprowadzonej w Świnoujściu, jeśli chodzi o stan zaawansowania prac nad budową gazoportu _ - powiedział Gowin.

Gowina niepokoi też kwestia majątku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, dlatego chce, by prezes NIK przeprowadził szczegółową kontrolę w tej firmie _ w zakresie zarządzania mieniem i administrowania majątkiem _. _ Obecny wiceprezes zarządu spółki, pan Parafianowicz dużo miejsca poświęca w nagraniach niegospodarności w zarządzaniu w PGNiG _ - argumentował.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak powiedział, że kontrolerzy NIK zakończyli już pracę ws. gazoportu w Świnoujściu i Izba jeszcze w czerwcu prześle wystąpienia do kontrolowanych podmiotów. Podkreślił, że zgodnie z prawem każdy z nich ma 21 dni, by wnieść zastrzeżenia, z których niektóre mogą trafić do rozpatrzenia przez kolegium NIK.

Dlatego - poinformował Biedziak - NIK będzie mogła sporządzić raport i przesłać go do Sejmu najpewniej we wrześniu.

Pytany o kwestię ewentualnej kontroli w PGNiG, Biedziak podkreślił, że NIK bardzo poważnie traktuje wszystkie wnioski posłów, przygotowując na ich podstawie plany kontroli. Zaznaczył, że do tej sprawy NIK będzie mogła się odnieść, gdy otrzyma pismo od Gowina.

Odpowiadająca za lądową część terminalu spółka Polskie LNG informowała pod koniec maja, że terminal w Świnoujściu jest gotowy w 87 proc. Terminal LNG ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie.

Zgodnie z oficjalnym harmonogramem terminal ma zostać ukończony na przełomie roku i będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w roku 2015. Termin pierwszej komercyjnej dostawy gazu z Kataru PGNiG negocjuje z QatarGas, z którym ma kontrakt na dostawy. Jak mówił ostatnio wicepremier Janusz Piechociński, gazoport komercyjnie będzie uruchomiony na przełomie maja i czerwca 2015 r.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk, odnosząc się do publikacji _ Wprost _, oświadczył, że _ nie podziela pesymistycznych dat _ oddania do użytku terminala LNG.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes PKN Orlen i Paweł Graś kolejnymi bohaterami afery taśmowej Na liście podsłuchiwanych osób są jeszcze m.in. Radosław Sikorski, Jacek Rostowski i Włodzimierz Karpiński.
"Odejście Rostowskiego może być tylko dobre" Zobacz, jak internauci komentują aferę taśmową.
Nowak złożył zawiadomienie do prokuratury Wpłynęły też zawiadomienia Radosława Sikorskiego, Jacka Rostowskiego, Bartłomieja Sienkiewicza, Dariusza Zawadka oraz Marka Belki.
Tagi: afera taśmowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz