Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera z koniną
25.02.2013 17:25

Afera z koniną. IKEA wycofuje klopsiki

Oddział IKEA w Szwecji poinformował, że podjął decyzję o prewencyjnym wycofaniu ze sprzedaży klopsików ze szwedzkich sklepów i restauracji ze względu na zaniepokojenie klientów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Czescy inspektorzy znaleźli niezadeklarowane końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach, wyprodukowanych w Szwecji dla grupy IKEA i w polskich hamburgerach wołowych - poinformowała agencja CTK.

Według CTK oba te produkty zabezpieczono, zanim zostały skierowane do sprzedaży. Państwowa Administracja Weterynaryjna zgłosiła tę sprawę unijnemu systemowi szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF).

Rzecznik sieci sklepów IKEA w Czechach Petr Chadraba powiedział, że klopsiki wycofano ze sprzedaży, kiedy czescy inspektorzy wykryli w nich koninę. Dania te były sprzedawane w kilku krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Holandii i Belgii.

Oddział IKEA w Szwecji poinformował, że podjął decyzję o prewencyjnym wycofaniu ze sprzedaży klopsików ze szwedzkich sklepów i restauracji ze względu _ na zaniepokojenie klientów _. - _ Nasze wewnętrzne kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości _ - napisano w komunikacie.

Z kolei Karolina Horoszczak z IKEA Polska powiedziała, że sprzedawane w Polsce klopsiki IKEA pochodzą od innego dostawcy niż te sprzedawane w Czechach i w związku z tym _ na razie nie ma podstaw, aby podjąć decyzję o wstrzymaniu ich sprzedaży w Polsce _. Poinformowała też, że wcześniej polska sieć sklepów IKEA otrzymała zapewnienie od producenta mięsa, że nie występuje w nim konina. Podkreśliła, że mimo tego zlecono dodatkowe badania DNA, których wyniki mają być znane wkrótce.

Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Uwaga na kebaby! Wykryto w nich koninę Jest to szósty wykryty w Austrii przypadek dodawania koniny do innego mięsa.
Szokujący pomysł ws. produktów z koniną Oburzenie wywołała w Niemczech propozycja, aby produkty spożywcze, w których zamiast wołowiny jest konina, rozdać biednym.
Wykryli koninę w polskich hamburgerach Czescy inspektorzy znaleźli niezadeklarowane końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach, wyprodukowanych w Szwecji dla grupy IKEA.
Tagi: afera z koniną, ikea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz