Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Airbnb ma kolejny problem. Teraz za serwis wziął się fiński sanepid

3
Podziel się:

W Helsinkach w planie kontroli służb sanitarnych zostały ujęte mieszkania wynajmowane w ramach internetowego serwisu Airbnb. Urzędnicy sprawdzają stan tych lokali, w tym warunki higieniczne - poinformował w czwartek dziennik "Helsingin Sanomat".

W Helsinkach kontrola ma dotyczyć mieszkań wynajmowanych nie tylko na weekendy.
W Helsinkach kontrola ma dotyczyć mieszkań wynajmowanych nie tylko na weekendy. (Mikko Paananen/-Majestic/Ilmari Karonen/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Kontrole dotyczą mieszkań, które są udostępniane dla zysku na szerszą skalę niż np. tylko okazjonalnie na weekendy. Oferujący lokale powinni przestrzegać obowiązków wynikających z przepisów o zakwaterowaniu, gastronomii i ochronie zdrowia i taką działalność powinni zgłosić do służb sanitarnych. Powinni także prowadzić księgę gości przebywających w lokalu. Kwestie meldunkowe należą do nadzoru policji, a za ich nieprzestrzeganie grozi mandat.

Dziennik podaje, że Helsinki po raz pierwszy w tym roku uwzględniły w planach kontroli także mieszkania z serwisu Airbnb.

- Wcześniej sprawdzane pod względem przepisów sanitarnych były tylko lokale, w sprawie których kontaktowano się z urzędem lub których rejestracja była rozpatrywana - poinformowała inspektor środowiskowa Paula Huttunen. Teraz urzędnicy sami będą wyszukiwać lokale oferowane przez serwis w internecie. Kontrole nie będą jednak przeprowadzane z zaskoczenia - urzędnicy uzgadniają termin inspekcji.

Jeśli w kontrolowanym lokalu zostaną stwierdzone nieprawidłowości, urzędnik może zalecić poprawę stanu mieszkania, a w najgorszym razie może zakazać wykorzystywania powierzchni mieszkalnej.

* Couchsurfing i Airbnb - sposób na tani nocleg *

Huttunen przyznała, że urząd nie jest w stanie oszacować, ile lokali jest wynajmowanych w ramach serwisu Airbnb, a zaniechanie zgłoszenia służbom sanitarnym nie jest karalne. Dodała, że podczas przeprowadzonych w tym roku kontroli nie stwierdzono w lokalach problemów zagrażających zdrowiu.

Według "HS" oferowanie mieszkań, domów czy pokoi w Helsinkach przez Airbnb jest coraz popularniejsze. Ich udostępnianie turystom na krótsze pobyty może być bardziej opłacalne, niż wynajem długoterminowy. Zyski z takiej działalności powinny być rozliczane jako dochody czerpane z własnego majątku lub z wynajmu. W przypadku wynajmu profesjonalnego w grę wchodzi jeszcze rozliczenie VAT.

W zeszłym roku do serwisu Airbnb zostało zgłoszonych ok. 3,8 tys. mieszkań z całej Finlandii, z czego 2,1 tys. znajdowało się w Helsinkach.

Z Helsinek Przemysław Molik

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Pionek
7 lat temu
Wybierać mądrze ? ,ale z czego ? .
Leon Z
7 lat temu
Hehehe, tak powoli wykańcza się innowacyjność, która nie jest po myśli politykom, tylko zwykłym obywatelom. Może kiedyż zwykli ludzie zorientują się jak bardzo są wykorzystywani przez polityków i zaczną głosować sensownie.
Alcorius
7 lat temu
Od 2 lat zamiast szukac hoteli, w ktorych zaplace 3-4 razy wiecej korzystam z tego serwisu. Nie zdarzylo mi sie jeszcze, aby tego zalowac. Zawsze mozna znalezc cos co odpowiada zarowno pod wzgledem standartow jak i wymagan. Nie wiem jak z tym w Polsce, ale jest to najlepsza opcja jesli jedziesz indywidualnie, badz z rodzina i znajomymi do Azji wschodniej i USA