Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykanie nie zajrzą w operacje bankowe Europejczyków?

0
Podziel się:

O losie antyterrorystycznego układu SWIFT zdecydują europosłowie.

Amerykanie nie zajrzą w operacje bankowe Europejczyków?
(ec.europa.eu)

By przekonać europosłów do akceptacji porozumienia UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych SWIFT w ramach walki z terroryzmem, Komisja Europejska ogłosiła, że jest gotowa pójść na ustępstwa wobec Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska zabiega, by w zaplanowanym na czwartek głosowaniu eurodeputowani zatwierdzili tymczasowe, obowiązujące obecnie porozumienie między UE a USA o przekazywaniu danych o transakcjach finansowych z systemu SWIFT w ramach walki z terroryzmem.

_ - Potwierdzam, że KE w pełni weźmie po uwagę zastrzeżenia wyrażone zarówno przez kraje członkowskie, jak i Parlament Europejski, jeśli chodzi o konieczną równowagę między środkami bezpieczeństwa a poszanowaniem podstawowych swobód, przy jednoczesnej ochronie danych osobowych _ - oświadczył przewodniczący KE Jose Barroso.

Stojący na straży ochrony danych osobowych obywateli UE eurodeputowani zagrozili odrzuceniem porozumienia, co uniemożliwiłoby dalsze przekazywanie danych.

Waszyngton naciska na Buzka

Zaniepokojone taką perspektywą, interweniowały USA: do przewodniczącego PE Jerzego Buzka list napisali wspólnie szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton oraz minister skarbu Timothy Geithner. Zaproponowali eurodeputowanym spotkania w Waszyngtonie z odpowiedzialnymi za program urzędnikami i kongresmanami. Tak, aby PE - którego rolę w podjęciu decyzji bardzo podkreślają - miał świadomość użyteczności programu w walce z terroryzmem.

_ - Program śledzenia finansowania terroryzmu stanowi dla Europy i Stanów Zjednoczonych ogromną wartość w walce z terroryzmem _ - głosi list.

Barroso zapowiedział, że spełni postulat eurodeputowanych i kiedy negocjowane będzie kolejne, stałe porozumienie UE-USA, _ PE będzie w pełni i natychmiastowo informowany na wszystkich etapach procedury _.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział, że _ SWIFT to dla eurodeputowanych bardzo ważny przykład władzy PE _. Zapewnił, że eurodeputowani zdają sobie sprawę z wagi porozumienia, ale obrona praw obywateli jest dla nich także istotna. _ Grupy polityczne są podzielone... w czwartek zobaczymy, jaki będzie wynik _ - dodał.

Póki eurodeputowani mówią nie

W miniony czwartek przeciwko porozumieniu głosowali europosłowie komisji ds. wolności obywatelskich PE (stosunkiem głosów 29 do 23, przy jednym wstrzymującym się). Zdaniem europosłów, którzy głosowali za odrzuceniem porozumienia, istnieją poważne obawy prawne, iż łamie ono prawa podstawowe obywateli UE. Europosłowie zarzucają mu też brak zasady wzajemności, czyli przepływ danych praktycznie w jedną stronę: z Europy do USA. Posłów niepokoi też to, że porozumienie z USA nie wyjaśnia, czy Stany Zjednoczone będą mogły przekazywać dane Europejczyków krajom trzecim, np. Pakistanowi.

Władze USA konsekwentnie bronią legalności i zasadności współpracy z firmą SWIFT, uważając, że chodzi o jeden z kluczowych elementów międzynarodowej walki z terroryzmem, i zapewniając, że poufność danych _ zwykłych _ obywateli i firm nie była nigdy zagrożona.

Co to jest SWIFT?

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)