Notowania

finlandia
17.07.2012 10:57

Atom w Finlandii. Są problemy z uruchomieniem elektrowni

Znów opóźnia się termin uruchomienia ważnej elektrowni atomowej w Finlandii. Przyczyną są problemy techniczne i finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Już trzeci raz opóźnia się termin uruchomienia * *Olkiluoto 3, elektrowni atomowej w Finlandii. Przyczyną są problemy techniczne i finansowe. * *Operator elektrowni, firma TVO oświadczyła, że systemy nie będą gotowe w 2014 roku, jak planowano, i nie wiadomo, kiedy ruszy produkcja prądu.

Elektrownię budują eksperci z Francji i Niemiec. Głównym elementem będzie tzw. Europejski Reaktor Ciśnieniowy. To reaktor tzw. trzeciej generacji, uznawany za wydajny i bezpieczny. Ma cztery systemy bezpieczeństwa, a mur o grubości ponad dwóch i pół metra ma wytrzymać nawet uderzenie samolotu.

Reaktor spotkał się nawet z akceptacją sceptycznego zwykle amerykańskiego Zrzeszenia Zatroskanych Naukowców. Inni specjaliści mówili jednak wcześniej, że bezpieczeństwo reaktora należy jeszcze poprawić. Francuscy inżynierowie sugerują, że reaktor wytrzymałby trzęsienie ziemi, które w Japonii zniszczyło elektrownię Fukushima.

Mimo katastrofy w Japonii, Finlandia nadal stawia na energię atomową; chce zacząć produkować całą swoją elektryczność w ciągu najbliższych 10 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Bez atomu będą więcej płacić za energię Z elektrowni opartych na gazie i węglu pochodzi 45 proc. produkowanej w Belgii energii elektrycznej.
Nie zbudują atomówek na Wyspach. Oto powód Splotem kilku niekorzystnych czynników tłumaczyli rezygnację z projektu budowy elektrowni jądrowych w Wlk. Brytanii szefowie filii niemieckich koncernów E.ON i RWE.
Rolnik z Japonii apeluje w sprawie atomu w Polsce Przeciwnicy energetyki jądrowej rozpoczęli Europejski Tydzień Akcji _ Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy _.
Tagi: finlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz