Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki w Unii Europejskiej. Powstanie agencja ds. likwidacji banków?

0
Podziel się:

W razie likwidacji banku decyzje są podejmowane między zamknięciem giełdy w piątek a otwarciem w poniedziałek.

Banki w Unii Europejskiej. Powstanie agencja ds. likwidacji banków?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Europejska przygotowuje propozycję ustanowienia wspólnej agencji i funduszu likwidacyjnego, by w razie potrzeby szybko przeprowadzić likwidację upadającego banku. Propozycja ma być gotowa latem.

Wspólnym systemem likwidacji banków mają być objęte kraje, które przystąpią do wspólnego nadzoru Europejskiego Banku Centralnego, czyli strefa euro i chętne kraje spoza eurolandu.

_ - Sieć urzędów odpowiedzialnych za likwidację banków jest niewystarczająca, potrzebujemy centralnego organu, który będzie w stanie podejmować szybkie i skuteczne decyzje _ - powiedziało unijne źródło. Dodało, że w razie likwidacji banku decyzje są podejmowane _ między zamknięciem giełdy w piątek a otwarciem w poniedziałek _.

Nowy organ przyjąłby zapewne postać agencji, która miałaby dostęp do funduszu likwidacyjnego zasilanego składkami banków. Z funduszu tego miałyby być pokrywane głównie _ operacyjne _ koszty uporządkowanej likwidacji upadających banków. Mimo to źródło nie wykluczyło, że mogą się zdarzyć przypadki, gdy będzie potrzebna dodatkowa pomoc np. z funduszu ratunkowego strefy euro (EMS), który ma mieć możliwość bezpośredniej rekapitalizacji banków.

Alarm w razie kłopotów banku miałby podnosić nadzorca, rada wspólnej likwidacji miałaby ocenić, czy ryzyko jest _ systemowe _ i przedstawić instytucji wspólnotowej wniosek o uruchomienie likwidacji. Taką instytucją mogłaby być KE - wynika z wypowiedzi źródła.

W swojej propozycji Francja i Niemcy wezwały niedawno, by wspólna rada likwidacyjna skupiała przedstawicieli władz odpowiedzialnych za likwidację banków w poszczególnych krajach i pozwalała na szybkie decyzje na szczeblu centralnym. Berlin i Paryż podkreśliły, że wspólny fundusz musi być finansowany składkami banków, ale w razie potrzeby, do czasu uzbierania odpowiednich funduszy ze składek banków, EMS miałby stanowić dodatkowe zabezpieczenie poprzez pożyczki lub rekapitalizację.

Francja i Niemcy poddały też pod rozwagę możliwe połączenie wspólnego mechanizmu likwidacji z EMS. Choć zasadniczo wstępne propozycje KE biorą najwyraźniej pod uwagę pomysły Francji i Niemiec, to na tym etapie - ze względu na komplikacje prawne - nie będzie proponowane połączenie tych instrumentów.

Czytaj więcej w Money.pl
W razie upadku banku sięgną po depozyty klientów? Ministrowie określają zasady, na jakich posiadacze kont mogą być obciążani stratami banków w ramach ogólnych rozwiązań unijnych.
Banki zarobiły w pierwszym kwartale, ale... Wynik na działalności bankowej w okresie pierwszego kwartału 2013 roku wyniósł 13,6 mld zł.
Kult oszczędzana wyprowadzi Unię z kryzysu? _ Inwestując w swoją gospodarkę i wzmacniając ją, Niemcy mogą spełniać rolę lokomotywy wzrostu dla reszty krajów Unii. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)