Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankructwa w Portugalii. Sprawdź, ile firm upadło w 2012 roku

0
Podziel się:

Liczba bankructw wzrosła o ponad 40 procent w porównaniu z 2011 rokiem.

Bankructwa w Portugalii. Sprawdź, ile firm upadło w 2012 roku
(attator/iStockphoto)

W ubiegłym roku w Portugalii zbankrutowało blisko 6,7 tysiąca podmiotów gospodarczych. Najwięcej upadłości miało miejsce w sektorze budowlanym, w handlu, usługach oraz w branży odzieżowej.

Według szacunków lizbońskiej firmy Cosec, analizującej stan portugalskiej gospodarki, w 2012 r. z rynku zniknęło 6688 podmiotów gospodarczych, czyli o 41 proc. więcej, niż w 2011 roku.

_ - Wśród firm, które w ubiegłym roku ogłosiły upadłość, najwięcej było mikroprzedsiębiorstw. Stanowiły one aż 76 proc. wszystkich portugalskich podmiotów gospodarczych, które zniknęły z rynku _, poinformował w komunikacie Cosec.

W 2012 r. najwięcej bankructw na portugalskim rynku nastąpiło w sektorze budowlanym, w handlu, usługach oraz w przemyśle odzieżowym. Ich udział wśród wszystkich firm, które ogłosiły upadłość w ub.r. wyniósł odpowiednio 20 proc., 14 proc. oraz 13 proc. i 8 proc.

W ub.r. największy przyrost liczby ogłoszonych upadłości miał miejsce w portugalskiej branży metalurgicznej, w usługach oraz w sektorze chemicznym. Podczas 2012 r. odnotowano tam ponad 50-procentowy wzrost liczby spółek ogłaszających upadłość. Najmniejszy taki przyrost wystąpił w branżach informatyczno-telekomunikacyjnej oraz elektronicznej: odpowiednio o 0,4 proc. i 0,9 proc.

Wśród portugalskich miast prym pod względem liczby spółek rozwiązanych ze względu na niewypłacalność wiedzie Porto. W ub.r. odnotowano tam 1598 upadłości, czyli prawie 24 proc. wszystkich bankructw na terenie Portugalii. Kolejne miejsca zajęły Lizbona i Braga, z udziałem odpowiednio 20,5 proc. oraz 12 proc. Najmniejsze takie odsetki - 0,7 proc. zanotowano we wschodniej części kraju, w Portalegre i Bejy.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia nie odda długów? Grają na czas Dwa lata temu kraj dostał pożyczkę w wysokości 78 miliardów euro. Teraz prosi o wydłużenie terminu zwrotu tych pieniędzy.
Ograniczą egzekucje. Aby chronić urzędników? Rząd portugalski wydał nową instrukcję urzędom skarbowym w sprawie egzekucji komorniczych.
Zabronią promocji? Ludzie wyjdą na ulice Rząd Pedra Passosa Coelho zamierza ograniczyć akcje promocyjne w działających na terenie Portugalii super- i hipermarketach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)