Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla cypru
30.04.2013 20:12

Bankructwo Cypru. Parlament zatwierdził przyjęcie programu pomocowego

Zgodnie z przyjętymi przez Cypr warunkami, musi on również wygospodarować 13 mld euro w ramach własnych przedsięwzięć oszczędnościowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Niewielką większością 29 do 27 głosów parlament Cypru zatwierdził przyjęcie programu pomocowego ratującego kraj przed bankructwem, co wiąże się z rozległą restrukturyzacją sektora bankowego i znacznymi stratami właścicieli wkładów.

Rząd ostrzegł wcześniej, że bez wsparcia z zewnątrz środki budżetowe niebawem całkowicie się wyczerpią.

Decyzja parlamentu otwiera drogę do wypłacenia w maju przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pierwszych dwóch transz pomocy, wynoszącej łącznie 10 mld euro.

Zgodnie z przyjętymi przez Cypr warunkami, musi on również wygospodarować 13 mld euro w ramach własnych przedsięwzięć oszczędnościowych. Niektóre z nich, w tym nowy podatek od nieruchomości i redukcja płac pracowników państwowych, zostały uchwalone przez parlament dziś przed południem, jeszcze zanim głosował on nad całym programem.

Czytaj więcej o sytuacji na Cyprze w Money.pl
Cypr otwiera banki. Ludzie biorą, ile się da Władze podjęły tymczasowe środki mające regulować przepływ kapitału na Cyprze.
Rusza śledztwo. Prześwietlą nawet prezydenta Śledztwo w sprawie wszystkich afer związanych z kryzysem finansowym, w którym pogrążył się kraj, nie oszczędzi nikogo.
Tagi: pomoc dla cypru, cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz