Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankructwo Grecji? Namawiają ich do wyjścia ze strefy euro

0
Podziel się:

Pesymizm specjalistów przechodzi w rozpacz. Raport trojki przekreśla greckie nadzieje.

Bankructwo Grecji? Namawiają ich do wyjścia ze strefy euro
(AP/FOTOLINK/East News)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble naciska na rząd Grecji, by ogłosił bankructwo kraju, ponieważ nie wierzy, że głębokie cięcia nawet, jeśli zostaną wykonane, zdołają postawić grecką gospodarkę na nogi.

Według brytyjskiego tygodnika _ Sunday Telegraph _ pesymizm niemieckiego ministra przeszedł w rozpacz, gdy zapoznał się z tajnym raportem trojki (Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego), z którego wynika, iż nawet, jeśli Ateny spełnią przyjęte zobowiązania oszczędnościowe, to i tak nie wystarczą one do zmniejszenia długu do 120 proc. PKB do 2020 roku, kiedy to w najlepszym razie będzie on na poziomie 129 proc. PKB._ _

_ - (Schaeuble) myśli, że Grecy nie są w stanie zrobić tego, co konieczne. A nawet, jeśli jakimś cudem wywiążą się z tego, co obiecali, to zarówno on, jak i rosnąca grupa osób są przekonani, że nie wystarczy to do wyprowadzenia gospodarki z zapaści _ - charakteryzuje stanowisko Berlina unijny dyplomata._ _

_ - Zamiast tego (drugiego pakietu pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro), rząd w Atenach powinien oficjalnie ogłosić, że Grecja jest bankrutem i przystąpić do negocjacji w sprawie jeszcze większego zakresu strat wierzycieli _ - dodaje ów dyplomata, cytowany przez _ Sunday Telegraph _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m203380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;grecji;negocjacje;beda;kontynuowane,171,0,1022123.html) *Grecja wciąż bez kompromisu. Powód? * Według premiera uzgodniono wszystkie punkty programu, z wyjątkiem jednego, który wymaga dalszych rozmów. Powodem wątpliwości co do praktycznych możliwości rządu Grecji wprowadzenia programu cięć, przyjętego w tych dniach przez rząd i parlament, są społeczne protesty w kraju i wyznaczone na kwiecień wybory parlamentarne.

Nowy pakiet oszczędności przewiduje m.in. zmniejszenie ustawowej płacy minimalnej o 22 procent, redukcję zatrudnienia w sferze budżetowej o około 150 tys. ludzi oraz obcięcie wydatków na służbę zdrowia i obronę.

Cytowany przez _ Sunday Telegraph _ unijny dyplomata sądzi, że kanclerz Niemiec Angela Merkel nie podziela pesymizmu Schaeublego. - _ Nadal zdecydowana jest zapobiec finansowemu krachowi w Grecji, ponieważ obawia się reperkusji dla innych państw m. in. Włoch i Hiszpanii _ - powiedział dyplomata.

Z kolei Schaeuble jest zdania, że skoro finansowe rynki już teraz uważają Grecję za bankruta, to formalna deklaracja w tej sprawie nie będzie miała negatywnych skutków dla innych członków strefy euro. Według brytyjskiego tygodnika, stanowisko Schaeublego popierają Austria i Finlandia.

Więcej na temat wyjścia Grecji ze strefy euro czytaj w Money.pl
Nie pozwolą Grecji wyjść ze strefy euro Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro.
Kolejny przeciwnik Merkel. Przez Grecję W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu nie byłoby końcem świata.
Ujawnia, kiedy upadnie Grecja Prof. Dariusz Filar kreśli scenariusz dla pogrążonego w długach kraju.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)