Notowania

kryzys strefy euro
13.09.2011 16:46

"Bankructwo Grecji nie uratuje strefy euro"

Jutro do Aten wrócą inspektorzy MFW i UE, by wydać opinię na temat wdrażania przez kraj programu naprawczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Walka z kryzysem zadłużenia w strefie euro będzie długim i stopniowym procesem - powiedziała w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Zastrzegła, że problemów eurolandu nie da się rozwiązać za pomocą jednej decyzji, jak bankructwo Grecji.

_ - Wielu potrzebuje jednego sloganu - czy będą to euroobligacje czy też bankructwo - za pomocą którego, dałoby się rozwiązać problem zadłużenia. Jednak to się nie uda. Czeka nas długi i stopniowy proces, w trakcie którego musimy sięgnąć po środki takie, jak konsolidacja budżetu, odbudowa zaufania na rynkach i poprawa pozycji konkurencyjnej. Wówczas będziemy w stanie spłacić pewnego dnia nasze długi _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Finlandii Jyrki Katainenem.

Jak zapewniła, celem jest zapewnienie stabilności eurolandu jako całości._ - Musimy uważać, by działać w sposób kontrolowany i zdawać sobie sprawę z konsekwencji. W przeciwnym razie w strefie euro szybko może dojść do sytuacji, której nie chcemy i która może mieć poważne skutki. Poruszamy się po nieznanym terenie _ - podkreśliła Merkel.

W poniedziałek zamieszanie na rynkach oraz w niemieckiej chadecko-liberalnej koalicji rządzącej wywołał komentarz wicekanclerza i ministra gospodarki Philippa Roeslera. Ocenił on, że możliwość kontrolowanej niewypłacalności Grecji nie może być tematem tabu.

Z kolei sekretarz generalny liberalnej FDP Christian Lindner oraz współtworząca niemiecki rząd bawarska chadecja CSU opowiedziały się za stworzeniem prawnych możliwości opuszczenia strefy euro przez kraj, łamiący zasady dyscypliny budżetowej.

Na te wypowiedzi Merkel zareagowała już w wywiadzie radiowym, wyemitowanym dziś rano. Zaapelowała o _ ostrożne dobieranie słów _, by nie niepokoić rynków finansowych. Po południu zapewniła też, że jej rząd jest zgodny w sprawie dalszych kroków wobec Grecji.

Jak przypomniała, jutro do Aten powrócić ma misja inspektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i UE, by wydać opinię na temat wdrażania przez Grecję programu naprawczego. Pozytywna ocena misji będzie warunkiem wypłaty kolejnej transzy wsparcia z pakietu ratunkowego dla Grecji._ - W rządzie jesteśmy bardzo zgodni co do tej drogi _ - powiedziała Merkel.

Premier Finlandii poparł propozycję Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego dotyczącą wzmocnienia integracji w strefie euro i regularnych spotkań przywódców krajów wspólnej waluty._ - Można sobie wyobrazić więcej kontroli, nowe regulacje dla strefy euro oraz sankcje dla krajów, które notorycznie łamią zasady dyscypliny finansowej _ - powiedział Katainen. - _ Nie możemy sobie pozwolić na ignorowanie reguł _ - dodał.

Finlandia zażądała dodatkowych gwarancji od Grecji w zamian za wsparcie w ramach planowanego drugiego greckiego pakietu ratunkowego. Decyzję Finów skrytykowała część pozostałych państw eurolandu. Merkel wyraziła przekonanie, że uda się znaleźć kompromis, który zadowoli wszystkich i spełni warunki Finlandii. _ - Pracują nad tym eksperci _ - dodała.

Więcej o kłopotach strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;merkel;przeciwna;wyjsciu;grecji;ze;strefy;euro,150,0,903574.html) Grecja bez euro? Merkel uspokaja kolegów Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;wyjscie;grecji;z;euro;coraz;bardziej;realne,226,0,908002.html) Wyjście Grecji z euro coraz bardziej realne Sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/trybunal;zdecydowal;pomoc;dla;grecji;jest;,121,0,904569.html) Trybunał zdecydował. Pomoc dla Grecji jest... Zobacz, co orzekł niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny.
Tagi: kryzys strefy euro, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz