Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
07.08.2012 20:10

Bardzo mocne słowa szefa eurogrupy o Grecji

Jean-Claude Juncker powiedział, że opuszczenie przez Ateny strefy euro jest możliwe i byłoby sytuacją do opanowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szef eurogrupy i zarazem premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji WDR, że opuszczenie przez Grecję strefy euro byłoby sytuacją _ do opanowania _, ale jest to rozwiązanie _ niepożądane _.

_ - Należy podkreślić jednak, że wyjście Grecji z unii walutowej nie jest rozwiązaniem pożądanym, ponieważ niesie ze sobą poważne ryzyko, zwłaszcza dla niezamożnych osób w Grecji _ - powiedział Juncker w wywiadzie, który zamieszczono na portalu rządu Luksemburga.

Pytany o to, czy może kategorycznie wykluczyć taki rozwój wydarzeń, szef eurogrupy odparł: _ Nie przed jesienią, ani też później _.

Juncker skrytykował Niemcy za ich nastawienie do Grecji. _ Wielu Niemców _, jak i niektóre niemieckie czasopisma _ mówią o Grekach jak o narodzie, którego nie można szanować _. _ Otóż nie jest tak _ - podkreślił premier Luksemburga.

AFP zwraca uwagę na to, że w poprzednim wywiadzie, udzielonym w lipcu niemieckiej prasie, szef eurogrupy bardziej kategorycznie wykluczał możliwość opuszczenia przez Ateny unii walutowej. Nie tylko podkreślał wówczas, że taka koncepcja nie jest nawet _ roboczą hipotezą _, ale nie szczędził słów krytyki politykom, którzy opowiadali się za tym rozwiązaniem.

Juncker podkreślił w rozmowie z WDR, że zachowanie unii walutowej ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania międzynarodowej pozycji oraz politycznych wpływów UE, wobec rosnącego znaczenia wschodzących gospodarek. _ Jesteśmy coraz mniej liczni, tracimy siłę ekonomiczną i jeśli nie będziemy mieli jeszcze wspólnej waluty, nie będziemy mieć żadnego znaczenia politycznego _ na płaszczyźnie międzynarodowej - powiedział szef eurogrupy, cytowany przez EFE.

Hiszpańska agencja podkreśla też kolejny argument, którego użył Juncker: z czasem _ będziemy mali, słabi i demograficznie mniej znaczący i jedynym rozwiązaniem na następne trzydzieści lat jest to, byśmy - jako Europejczycy - głębiej się integrowali. Nie tylko (jako UE), ale też jako cały kontynent i jego przedłużenia _.

Eksperci trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i KE) od ponad dwóch tygodni naciskają tymczasem na rząd Grecji, by wprowadził nowe cięcia w wydatkach publicznych i przyśpieszył prywatyzację. Raport trojki w sprawie sytuacji w Grecji ma być przedstawiony w połowie września w Berlinie - podaje AFP.

Dalsze oszczędności są - według wierzycieli Aten - warunkiem wstępnym uruchomienia transzy w wysokości 31,5 mld euro dla Grecji z drugiej pożyczki w wysokości 130 mld euro. Dwa pakiety pomocy dla Aten wynoszą około 240 mld euro na lata 2010-2014.

AFP przypomina jednak, że narzucone Atenom warunki implikują drakońskie cięcia budżetowe, a programy sanacji greckich finansów wdrażane są z opóźnieniem.

Analitycy rynkowi cytowani przez AP uważają, że opuszczenie przez Ateny unii walutowej miałoby fatalne, długoterminowe konsekwencje dla greckiej gospodarki, spowodowałoby też panikę na rynkach i pogrążyło w kryzysie inne, zagrożone już gospodarki europejskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja poza strefą euro? Rząd podjął decyzję Greccy politycy zdecydowali, co dalej z cięciem etatów w administracji państwowej.
Obama o nas: Próbuję z nimi pracować Prezydent USA ostrzegł, że gospodarka USA przez następne kilka miesięcy będzie narażona na _ wiatr czołowy _.
Aż tak złej sytuacji Bruksela się nie spodziewała _ - Nie możecie utrzymać obecnego poziomu życia _ - mówią przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz