Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą nowe przepisy dotyczące rozsypywania ludzkich prochów

0
Podziel się:

Planowana ustawa ma prawnie usankcjonować alternatywne formy pochówków i pogrzebów. Zobacz jakie

Będą nowe przepisy dotyczące rozsypywania ludzkich prochów
(Evaulphoto/Dreamstime.com)

Uregulowanie kwestii rozsypywania prochów, zakaz przekazywania zwłok na wystawy ludzkich ciał oraz powołanie urzędu koronera - to niektóre założenia ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. GIS zapowiada, że projekt nowych przepisów ma być gotowy wiosną 2012 r.

Nad projektem pracuje obecnie międzyresortowy zespół, którym kieruje zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand. - _ Mamy już przygotowane założenia ustawy, obecnie zbieramy dane z innych krajów, w celu porównania. Projekt ustawy przedstawimy na wiosnę _ - podkreślił.

Dodał, że w ustawie zostanie uregulowana m.in. kwestia rozsypywania prochów w tzw. ogrodach pamięci. - _ Przewidujemy także prawną ochronę opuszczonych zabytkowych grobowców. Chodzi o to, by nie można było ich niszczyć. Uregulowane zostaną także kwestie związane z pochówkiem w kościołach. Pojawił się także pomysł dotyczący małych tzw. prywatnych cmentarzy, ale na razie za wcześnie na szczegóły _ - powiedział Orgelbrand.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślił, że nowe przepisy mają wyraźnie zakazać m.in. przekazywania zwłok dla celów rozrywkowych, czyli np. na wystawy ludzkich ciał lub wykonywania z nich biżuterii. Ułatwione ma być z kolei przekazywanie zwłok dla celów dydaktycznych. Uproszczone miałyby zostać także formalności związane z przywozem zwłok z zagranicy.

Planowana ustawa ma prawnie usankcjonować alternatywne formy pochówków i pogrzebów, np. rozsypywanie prochów czy też zatapianie zwłok w morzu. Ponadto wprowadzone do ustawy zapisy pozwalałyby na przechowywanie prochów zmarłych np. w domu. Innym z planowanych rozwiązań jest powołanie przy starostwach powiatowych urzędu koronera, czyli lekarza zajmującego się potwierdzaniem zgonów i stwierdzaniem ich przyczyn.

Nowa ustawa, według GIS, ma być dostosowana do zmian obyczajowych i technicznych, jakie w społeczeństwie zaszły w ostatnich dekadach. Aktualna ustawa pochodzi z lat 50., jednak w dużej mierze opiera się jeszcze na przepisach przedwojennych, z 1932 roku.

O pochówku i pogrzebach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t26727.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rozsypywanie;prochow;urna;w;domu;bedzie;ustawa,101,0,714085.html) Rozsypywanie prochów, urna w domu. Będzie ustawa Prace nad dokumentem mają zakończyć się jeszcze w tym roku.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/95/125279_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/wystrzel-sie-w-kosmos-lub-zamien-w-diament-po-smierci-0-786669.html) Diament za 20 tys. dolarów z prochów babci Zasiłek pogrzebowy nie starczy nawet na jedną dwudziestą trumny... ze złota. Starczy za to na opłatę półrocznego abonamentu w firmie kriogenicznej, która przechowa nasze zamrożone zwłoki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t112508.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grabarze;nie;obniza;cen;bedzie;wiecej;kremacji,100,0,713572.html) Grabarze nie obniżą cen. Będzie więcej kremacji Taki ich zdaniem będzie efekt zmniejszenia zasiłków pogrzebowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)