Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka: Filuterna nazwa, a ogromna rola

0
Podziel się:

Szef Banku Centralnego chwali spotkanie grupy Ecofin we Wrocławiu, za porozumienie w sprawie tzw. sześciopaku. Ekonomiści są mniej entuzjastyczni.

Belka: Filuterna nazwa, a ogromna rola
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Wielkim sukcesem polskiej prezydencji jest osiągnięcie we Wrocławiuporozumienia w sprawie tzw. sześciopaku, czyli pakietu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę budżetową w Unii - uważa minister Jacek Rostowski.

Porozumienie osiągnięto wczoraj wieczorem we Wrocławiu podczas pierwszego dnia nieformalnego posiedzenia Rady do spraw Ekonomicznych i Finansowych - ECOFIN.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Ogromną rolę porozumienia ws. sześciopaku, podkreśla też szef Banku Centralnego Marek Belka. - _ Filuterna trochę nazwa, a dotycząca ważnych przedsięwzięć wzmacniających współpracę gospodarczą w ramach Unii Europejskiej _- powiedział ekonomista.

Podczas konferencji podsumowującej dwudniową Radę Belka zaznaczył, że we Wrocławiu doszło do wymiany poglądów na temat relacji między 17-ką a 27-mką, czyli relacji między krajami strefy euro, a tymi, które nie są, albo nie będą w tej strefie.

POSŁUCHAJ MARKA BELKI:

Minister Rostowski podkreślił, że do Wrocławia przyjechał amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner, co jest swego rodzaju ewenementem bezprecedensowym i historycznym. Pokazuje to - uważa minister - że przez współpracę w ramach nie tylko europejskiej rodziny, ale całej rodziny zachodniej możemy skutecznie walczyć z kryzysem.

Nieformalna Rada ECOFIN jest jednym ze spotkań organizowanych w kraju sprawującym przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Tymczasem zdaniem ekonomistów nieformalny szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej nie przyniósł przełomu w bieżących sprawach, ale zapadły na nim decyzje, które mogą przynieść pożytek w przyszłości.

Główny ekonomista X-Trade Brokers *Przemysław Kwiecień *ocenił, że spotkanie to kolejny element biurokratycznej machiny, który nie jest przełomowy dla obecnej sytuacji w strefie euro. - _ Pewne ustalenia, dotyczące m.in. tzw. sześciopaku zostały podjęte, tyle, że chodzi o to, aby wszyscy na poziomie poszczególnych krajów byli zgodni w ratyfikacji tych rozporządzeń. Jeśli będą zgodni, to będzie to krok do przodu, jeśli nie - to nie będzie wiele warte _ - powiedział ekonomista XTB.

Główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka powiedział, że choć nieformalny szczyt ministrów finansów UE nie przyniósł przełomu w sprawach bieżących, to zapisał się pozytywnie. - _ Bardzo dobrze się stało, że doszło do tego spotkania. Polska sprawuje Prezydencję, a od Prezydencji oczekuje się inicjatyw w rozwiązywaniu ważnych spraw Europy. Chociaż główny kryzys dotyczy strefy euro, to Polska i inne kraje, które są poza strefą euro mają do niej wejść, więc są wszyscy żywotnie zainteresowane rozwiązaniem kryzysu stosunkowo szybko i bez większych kosztów _ - powiedział ekonomista BCC.

Gomułka na plus zaliczył osiągniecie porozumienia ministrów finansów w sprawie tzw. sześciopaku. - _ Ma on co prawda niewielki wpływ na rozwiązanie problemów jakie mamy w tej chwili. To działanie pożyteczne, ale na przyszłość _ - podkreślił Gomułka.

Przyznał również, że to co teraz jest potrzebne najbardziej do uspokojenia rynków i do zdecydowanego wychodzenia z kryzysu, to zwiększenia kapitału i aktywności Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). _ - W tej sprawie rozmowy prowadzone będą w obrębie krajów należących do strefy euro. Polska może jednak zgłosić swoje pomysły na poradzenie sobie z kryzysem. Na razie tego nie zrobiła _ - stwierdził Gomułka.

Ekonomista BCC, powiedział, że spotkanie ministrów finansów, które odbyło się w Polsce to również element prestiżowy dla Polski. - _ Szczególne, że brał w nim udział minister skarbu USA Timothy Geithner. To taki element koordynacji, wymiany poglądów transatlantyckich. Bardzo dobrze, że tak się stało _ - podkreślił Gomułka.

Główny ekonomista Reiffeisen Banku *Jacek Wiśniewski *stwierdził, że wystąpienie ministra Rostowskiego w PE było +mocne+ i pokazywało analogie historyczne. _ - Historycznie tak trudne czasy kończyły się zazwyczaj jakimiś niepokojami. Warto więc myśleć o tym teraz, a nie po szkodzie. Wprowadzać rozwiązania, które zabezpieczą nas przed tym, co często zdarzało się w historii _ - powiedział ekonomista Reiffeisen Banku.

O spotkaniu Ecofin czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/156442_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rostowski;zaczynamy;wygrywac;z;kryzysem,70,0,913990.html) Rostowski: Zaczynamy wygrywać z kryzysem Minister finansów cieszy się z porozumienia w sprawie tzw. unijnego _ sześciopaku _. Strefa euro ciągle jest jednak zagrożona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/156703_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rostowski;mamy;przelomowe;porozumienie,29,0,913949.html) Rostowski: Mamy przełomowe porozumienie Chodzi o uzgodnienia dotyczące tzw. sześciopaku, czyli pakietu przepisów wzmacniających dyscyplinę budżetową w Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/156721_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;grecji;po;inspekcji;tych;instytucji,177,0,912305.html) Pomoc dla Grecji? Po inspekcji tych instytucji Zaskakujący apel amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithnera.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)