Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Rostowski: Zaczynamy wygrywać z kryzysem

0
Podziel się:

Minister finansów cieszy się z porozumienia w sprawie tzw. unijnego sześciopaku. Strefa euro ciągle jest jednak zagrożona.

Rostowski: Zaczynamy wygrywać z kryzysem
(PAP/EPA)

Walczyć z kryzysem można tylko wspólnie i solidarnie, zaczynamy osiągać sukcesy - ocenił minister finansów Jacek Rostowski, ogłaszając kompromis w sprawie tzw. sześciopaku, czyli pakietu prawa wzmacnianego zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę budżetową państw.

_ - Trzy ważne rzeczy się stały: umowa między bankami centralnymi (na pożyczki dolarowe europejskim bankom), kompromis w sprawie sześciopaku i po trzecie pogłębiona współpraca Europy z USA, którą symbolizuje obecność Timothy Geithnera _, _ amerykańskiego sekretarza stanu na posiedzeniu ministrów we Wrocławiu _ - ogłosił na konferencji prasowej podczas nieformalnego posiedzenia Ekofinu we Wrocławiu Rostowski.

_ - Mamy kompromis w sprawie sześciopaku, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć podstawy dla przyszłego systemu zarządzania ekonomicznego w UE _ - dodał minister.

O szczegółach porozumienia w sprawie sześciopaku czytaj w Money.pl.
Zapewnił, że między ministrami finansów obradującymi we Wrocławiu, a negocjatorami Parlamentu Europejskiego _ wszystkie punkty, które były sporne w przeszłości już są uzgodnione _ i dlatego - jak dodał - mamy dużą dozę pewności, że te akty będą formalnie przyjęte przez Radę UE i Parlament Europejski.

Potwierdziła to obecna na konferencji sprawozdawczyni PE, liberalna eurodeputowana Sharon Bowles. Jednak większość w PE może być dość mała, bo socjaliści już wcześniej zapowiedzieli, że zagłosują przeciw. Za jest jednak - obok liberałów - największa frakcja chadecka.

Celem tzw._ sześciopaku _, czylipakietu pięciu rozporządzeń i dyrektywy, jest przede wszystkim wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, trzymającego w ryzach finanse publiczne krajów UE. Jego szybkie przyjęcie miało być silnym sygnałem dla objętych kryzysem rynków. Spór między Radą i krajami UE uniemożliwił jednak przyjęcie pakietu przed wakacjami. Konflikt dotyczył głównie stopnia, w jakim sankcje za nieprzestrzeganie dyscypliny budżetowej przez kraje strefy euro powinny być automatyczne, tzn. na ile powinny być niezależne od politycznych decyzji krajów UE.

Zdecydowano, że do odrzucenia zaproponowanych przez KE sankcji wobec kraju, którego deficyt osiąga tolerowany limit (3 proc. PKB w przypadku deficytu, 60 proc. PKB w przypadku długu publicznego), potrzeba będzie uzyskać większość krajów strefy euro (w głosowaniu nie bierze udział zainteresowany kraj).

_ - Pakiet przekuwa lekcję z kryzysu w konkretne akty prawne. Prewencja zawsze jest tańsza niż korekta _ - powiedział komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn.

Podczas posiedzenia - jak powiedział Rostowski - rozmawiano także o perspektywie _ większej integracji w UE . - Tak, by większa integracja w strefie euro zapewniała jej większe bezpieczeństwo, ale by nie doprowadziła do powstania Europy dwóch prędkości _ - podkreślił polityk. Polska zabiega, by zacieśnianie polityk gospodarczych otwarte było dla wszystkich 27 krajów UE.

_ - Należy poprawić zarządzanie gospodarcze 27 państw UE, nie tylko 17 _ - przyznał prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, orędownik m.in. idei powołania ministra finansów w unii walutowej.

Minister Rostowski zapewnił też na konferencji prasowej, że _ nie żałuje w żaden sposób _ swych słów o wojnie wypowiedzianychpodczas debaty w Parlamencie Europejskim. _ - Trzeba dobitnie i mocnym głosem mówić o pewnych rzeczach _ - mówił we Wrocławiu.

Rostowski dodał, że także amerykański sekretarz stanu Timothy Geithner mówił na spotkaniu, _ że dla USA stabilność strefy euro i Europy jest strategią polityczną _, nie tylko gospodarczą. Przypomniał, że w Strasburgu mówił, iż gdyby miała się podzielić strefa euro, _ to trudno sobie wyobrazić, by UE się nie podzieliła i nie rozpadła _.

_ - Są analizy, które pokazują, że nie ma możliwości prawnych wystąpienia ze strefy euro bez wystąpienia z EU i trudno sobie wyobrazić, żeby Europa była tak bezpieczna jak jest dzisiaj, bez EU _ - dodał. A to dlatego - podkreślił szef resortu finansów - że Unia Europejska jest jednym z filarów bezpieczeństwa w Europie. _ - Jak mówiłem o zagrożeniu wojną, to mówiłem o perspektywie 10 lat _ - dodał Rostowski.

Więcej o unijnym sześciopaku czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/18675_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;broni;rostowskiego;i;szesciopaku,176,0,910768.html) Mocno broni Rostowskiego i ...sześciopaku Minister spraw zagranicznych mówi, że istnienie Unii Europejskiej jest zagrożone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/75453_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/buzek;wkrotce;przyjecie;szesciopaku,25,0,899353.html) Buzek optymistą. "To pomoże strefie euro" Chodzi o pakiet ustaw wzmacniających zarządzanie obszarem wspólnej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/95078_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lewandowski;szesciopak;sposobem;na;kryzys;spieszmy;sie,191,0,897215.html) Lewandowski: Spieszmy się z sześciopakiem Priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej powinno być jak najszybsze wdrożenie ustaw antykryzysowych.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)