Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczeństwo energetyczne. Oto plan Polski

0
Podziel się:

Politycy chcą zapewnić nam w ten sposób bezpieczeństwo energetyczne oraz ugrać jak najwięcej w sprawie gazu łupkowego.

Bezpieczeństwo energetyczne. Oto plan Polski
(Reporter Poland)

Wypracowanie wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach ws. budżetu UE na lata 2014-2020, wspieranie rozwoju Partnerstwa Wschodniego i budowy korytarza gazowego Północ-Południe - to cele polskiego przewodnictwa w grupie - poinformował wiceszef MSZ Janusz Cisek.

Wiceminister spraw zagranicznych mówił o priorytetach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (współpraca Polski, Słowacji, Czech, Węgier) dziś w Senacie. Nasz kraj obejmie przewodnictwo 1 lipca tego roku.

Za jedno z głównych zadań polskiej prezydencji uznał wypracowanie wspólnego stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach nad europejskim budżetem na lata 2014-2020. Chodzi m.in. o działania na rzecz utrzymania polityki spójności w jak największym wymiarze.

_ - Dla polskiej prezydencji istotnym tematem będzie bezpieczeństwo energetyczne, a w tym obszarze zapewnienie szerokiego wsparcia politycznego dla projektu budowy korytarza gazowego Północ-Południe, podjęcie tematu wydobycia gazu łupkowego, rozwój współpracy państw GW w zakresie energetyki jądrowej, bezpieczeństwa dostaw ropy naftowej _ - wymieniał Cisek.

Kolejnym priorytetem naszego kraju ma być wspieranie rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego. - _ Istotne będzie udzielenie poparcia i podzielenie się doświadczeniami transformacji ustrojowej oraz dostosowywanie prawodawstwa we wspomnianych państwach do standardów UE _ - mówił wiceszef MSZ.

Ponadto zapewnił, że Polska będzie kontynuowała wsparcie proeuropejskich aspiracji Bałkanów Zachodnich.

_ - W dalszym ciągu będzie prowadzona bliska współpraca w ramach uzgadniania stanowisk państw Grupy Wyszehradzkiej w obszarze wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa _ - podkreślił Cisek.

Polska - jak mówił - chce kontynuować dialog czterech państw grupy z USA m.in. na temat bezpieczeństwa międzynarodowego, energetyki, procesów demokratyzacji w krajach Partnerstwa Wschodniego i regionie Afryki Północnej.

_ - Zamiarem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej jest dalsze umacnianie pozycji naszych krajów na forum międzynarodowym _ - mówił Cisek. Zapewniał, że Polska podczas swojej prezydencji będzie działać na rzecz budowania wspólnoty regionalnej czterech narodów oraz wspierania inicjatyw wzmacniających spójność i przyczyniających się do większej integracji wewnętrznej Europy Środkowej.

_ - Niezbędne będzie zintensyfikowanie działań mających na celu umacnianie kontaktów pomiędzy społeczeństwami naszych krajów oraz promocję i upowszechnianie kultury oraz historii Europy Środkowej za pomocą projektów edukacyjnych, naukowych, konferencji, stypendiów, grantów, wymiany młodzieży _ - zaznaczył wiceszef MSZ. Ważną rolę w tej kwestii ma odegrać Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, który dysponuje sumą 7 mln euro.

Cisek poinformował również, że szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski planuje podczas naszej prezydencji odwiedzić Czechy, Słowację i Węgry. Ma to potwierdzić - jak mówił - głębokie zaangażowanie Polski w utrzymanie ścisłej współpracy w ramach grupy.

_ - Chcemy, aby Grupa Wyszehradzka była coraz skuteczniejszym rzecznikiem interesów nowych państw członkowskich UE i umożliwiała artykułowanie stanowisk ważnych z punktu widzenia regionu i całej UE _ - podsumował Cisek. Jego zdaniem cztery współpracujące ze sobą kraje, powinny zabiegać o to, by jak najwięcej proponowanych przez nie rozwiązań przyjmowała cała Unia Europejska.

W związku z polską prezydencją w Grupie Senat przygotował projekt uchwały. Senator Jarosław Obremski wyjaśnił, że celem projektu jest wsparcie dla rządu.

Za szczególnie ważne uznano w projekcie _ kształtowanie wspólnego stanowiska krajów grupy w debacie nad agendą europejską, a zwłaszcza w sprawach przyszłości polityki spójności i Wieloletnich Ram Finansowych, a także podejścia krajów V-4 do corocznej procedury budżetowej _. W projekcie senatorowie apelują do rządu o podjęcie _ zdecydowanych działań dla uczynienia z Grupy Wyszehradzkiej obszaru bezpieczeństwa energetycznego _.

Podczas dyskusji senator Bogdan Klich podkreślił, że celem Polski powinno być wzmocnienia pozycji naszego kraju w Europie Środkowej. Za ważną uznał współpracę z krajami bałtyckimi, ścisłe relacje z krajami Bałkanów Zachodnich, w szczególności Chorwacją oraz Rumunią. - _ Wydaje się, że są to osie, które powinny wzmacniać Polskę w tym regionie i czynić z niej regionalnego lidera _ - przekonywał.

Czytaj więcej w Money.pl
Tego powinni się od nas uczyć na Zachodzie Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że Grupa Wyszehradzka jest najbardziej udanym przykładem współpracy regionalnej, która została zapoczątkowana po 1989 roku.
Unia stawia ultimatum Ukrainie. Chodzi o... Bez rozwiązania sprawy byłej premier nie będzie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.
Kryzys euro. "Nie będziemy się narzucać" Premier Polski przyznał, że ma niewiele narzędzi, które mogą pomóc krajom ze strefy euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)