Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpłatny roaming w Unii Europejskiej? KE szykuje propozycję

0
Podziel się:

Komisja Europejska chce przekonać do Unii coraz bardziej wątpiących Europejczyków.

Bezpłatny roaming w Unii Europejskiej? KE szykuje propozycję
(ec.europa.eu)

Na rok przed zakończeniem kadencji Komisja Europejska chce przekonać do UE coraz bardziej wątpiących Europejczyków. Przewodniczący KE przy okazji przemówienia o stanie Unii ma zaprezentować propozycję, która ma skłonić firmy, by z czasem nie naliczały opłat za roaming.

- _ Komisja (Europejska) przyjmie pakiet legislacyjny nakierowany na budowę połączonego, konkurencyjnego kontynentu umożliwiającego powstawanie firm i miejsc pracy na cyfrowym rynku _ - zapowiada KE. Dodaje, że nowe przepisy mają ułatwić życie konsumentom, by mogli cieszyć się _ cyfrowymi usługami, które kochają _. Jedną z kluczowych zmian ma być koniec premii za roaming przy połączeniach zagranicznych w sieciach komórkowych.

_ - Wciąż wierzymy i wciąż jesteśmy zdeterminowani, by dostarczyć system, który wyeliminuje roaming _ - powiedział rzecznik komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, Ryan Heath. _ - Nie ma miejsca na roaming na jednolitym rynku i nie miejsca na 28 oddzielnych systemów regulacji _ - dodał.

Propozycję, która ma usunąć bariery dla firm telekomunikacyjnych na jednolitym rynku i skłonić je do wyeliminowania opłat za roaming, ma przedstawić 11 września przy okazji przemówienia w Parlamencie Europejskim o stanie Unii przewodniczący KE Jose Barroso. To świadczy o tym, jaką wagę do tej propozycji przywiązuje sama Komisja.

Ale media piszą, że poziom ambicji propozycji został obniżony względem pierwotnych zamierzeń KE. Jak podawał Reuters, wcześniej Kroes chciała zredukować także hurtowe stawki za roaming w przypadku dostępu do konkurencyjnych sieci. Komisarz miała zaproponować limit 3 eurocentów za minutę za połączenia głosowe od lipca 2014 r. do czerwca 2022 r. w porównaniu do 10 eurocentów, które weszło w życie w lipcu tego roku. Chciała też obciąć stawki hurtowe za przesył danych w roamingu do 1,5 eurocenta za megabajt w porównaniu do obecnego limitu 15 eurocentów.

Wstępne propozycje komisarz miały spotkać się z oporem film telekomunikacyjnych i ulec zmianie w czasie wakacji. Pod koniec maja Kroes apelowała do PE, by już wiosną 2014 r. przyjął pakiet regulacji, który ma skończyć z opłatami za roaming w europejskich sieciach telefonii komórkowej. _ - Pozbądźmy się kosztów roamingu raz na zawsze! _ - pisała wówczas na Twitterze Kroes. W ciągu minionych kilku lat dzięki presji Brukseli udało się znacznie obniżyć stawki roamingu w UE.

Zgodnie z unijnym rozporządzaniem, od 1 lipca cena za korzystanie z internetu w roamingu nie będzie mogła przekroczyć 45 centów za megabajt danych. To o 36 proc. mniej niż w 2012 roku. Limit cenowy za wykonywanie połączeń telefonicznych będzie na poziomie 24 eurocentów za minutę. To obniżka o 17 proc. w porównaniu z 2012 r. Cena odebranego połączenia w roamingu nie będzie mogła przekroczyć 7 eurocentów za minutę, a to obniżka o 12,5 proc. w porównaniu do 2012 roku. Maksymalna cena za wysłanie jednego sms-a nie będzie mogła przekroczyć 8 eurocentów (11 proc. mniej niż w 2012 r.). Do wszystkich tych cen należy doliczyć VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec roamingu raz na zawsze? Zdaniem komisarz Kroes europarlament powinien starać się przyjąć pakiet regulacji, prowadzący do całkowitej likwidacji tych kosztów.
Jest coraz gorzej. Załamanie w Hiszpanii W czwartym kwartale 2012 roku ceny transakcyjne mieszkań w Unii Europejskiej spadły średnio o 1,4 procent - wynika z raportu agencji nieruchomości Emmerson.
Drożej za internet? Kontrowersyjny plan UE Dziś Komisja Europejska zaprezentowała nowe priorytety w zakresie tzw. agendy cyfrowej, czyli rozwoju cyfrowej gospodarki i społeczeństwa w UE.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)