Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Hiszpanii - rekord w historii

0
Podziel się:

Grupą najbardziej dotkniętą bezrobociem są młodzi Hiszpanie między 18 a 30 rokiem życia. Pracy niema co drugi z nich.

Bezrobocie w Hiszpanii - rekord w historii
(Matthew Black/CC/Flickr)

Po raz pierwszy w historii Hiszpanii co czwarty obywatel jest bezrobotny. Listopad był kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia. Jak informuje Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych, w ubiegłym miesiącu pracę straciło ponad 74 tys. osób i teraz poziom bezrobocia przekroczył 25 proc.

Liczba bezrobotnych przekroczyła 4,9 mln osób. Zdaniem opozycji, winę za tę sytuację ponosi m.in. obowiązująca od pół roku reforma rynku pracy, która ułatwia zwolnienia. - _ Czas, żeby rząd przyznał, że jego polityka ekonomiczna i społeczna nie przynosi rezultatów. Reforma pracy służy do niszczenia a nie do tworzenia nowych miejsc _ - twierdzi Trinidad Jimemez, sekretarz ds. polityki społecznej PSOE, największego ugrupowania opozycji.

W listopadzie najczęściej traciły pracę kobiety zatrudnione w usługach i opiekujące się osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi. Rzadziej mężczyźni. Grupą najbardziej dotkniętą bezrobociem są młodzi między 18 a 30 rokiem życia. Pracy niema co drugi z nich. Głównie przez brak kwalifikacji. Prawie 70 proc. młodych bezrobotnych ma ukończoną jedynie szkołę podstawową.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak chcą walczyć z bezrobociem wśród młodych Bezrobocie wśród młodych jest dużym problemem w UE - szacuje się, że w tej grupie jest ono średnio dwa razy wyższe niż ogólnie.
Najwyższe bezrobocie w Eurolandzie w historii To najwyższy poziom od 1995 roku, gdy wprowadzono publikację danych.
Co z bezrobociem? Zobacz prognozy Sytuacja na naszym rynku pracy może się jeszcze pogorszyć - wynika z prognoz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)