Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w Portugalii w dół pierwszy raz od 2 lat

0
Podziel się

Sprawdź, gdzie w Unii Europejskiej sytuacja na rynku pracy jest jeszcze trudniejsza.

Bezrobocie w Portugalii w dół pierwszy raz od 2 lat
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bEpOpZed

W drugim kwartale tego roku po raz pierwszy od dwóch lat obniżył się poziom bezrobocia w Portugalii. Eksperci studzą jednak entuzjazm i podkreślają, że wzrost zatrudnienia jest normalnym zjawiskiem w okresie letnich prac sezonowych.

Narodowy Instytut Statystyki INE w Lizbonie ogłosił, że w okresie od kwietnia do czerwca bezrobocie wyniosło 16,4 procent. To o 1,3 punktu procentowego mniej, niż w pierwszym kwartale, ale zarazem więcej, porównując rok do roku. 12 miesięcy wcześniej bez pracy było 15 procent Portugalczyków w wieku produkcyjnym.

Mimo pozytywnych wieści, bezrobocie w tym południowym kraju wciąż jest bardzo wysokie. W Unii Europejskiej gorzej jest jedynie w Hiszpanii i w Grecji. Ponad połowa zarejestrowanych to osoby długotrwale bezrobotne.

bEpOpZef

Statystyki przekazane przez INE są nieco lepsze niż prognozowały media. Ekonomiści zwracają jednak uwagę, iż w okresie przedwakacyjnym zazwyczaj pojawia się więcej ofert pracy - głównie w branży turystycznej i w rolnictwie.

Czytaj więcej w Money.pl
To największy strajk w historii tego kraju W odbywającym się dziś strajku generalnym wzięło udział ponad 80 procent wszystkich zatrudnionych. To największy strajk w historii Portugalii.
Portugalia szybko traci miejsca pracy Obecnie bezrobocie w tym kraju bije historyczne rekordy. Zbliża się już do 18 procent i - zdaniem rządu - w tym roku jeszcze wzrośnie.
Sprawdź, kto zyskał na kryzysie w Portugalii Rządząca Portugalią centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) najbardziej zyskała na lipcowym kryzysie politycznym - wynika z sondażu Uniwersytetu Katolickiego (UCP).
bEpOpZeG
KOMENTARZE
(0)