Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
22.03.2014 19:22

"Bild": rząd zaostrzy kontrolę zasiłków na dzieci

Redakcja powołuje się na poufny raport niemieckiego rządu, w którym jest mowa o przypadkach nieuzasadnionego pobierania świadczeń

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Niemiecka koalicja rządowa chce zaostrzyć przepisy regulujące zasady wypłacania obcokrajowcom pomocy finansowej - informuje niemiecki dziennik. Celem zmian ma być przeciwdziałanie nadużyciom popełnianym przy pobieraniu świadczeń.

Redakcja powołuje się na poufny raport niemieckiego rządu, w którym jest mowa o przypadkach nieuzasadnionego pobierania świadczeń, szczególnie przez obywateli krajów UE z Europy Środkowej i Wschodniej.

_ Bild _ zwraca uwagę, że wielu rodziców pobiera świadczenia na dzieci, chociaż nie mieszkają one na terenie Niemiec. Z danych, do których dotarła redakcja, wynika, że Niemcy wypłacają zasiłki dla blisko 145 tys. polskich dzieci, z których ponad 28 proc. nie mieszka w Niemczech.

Ogółem zasiłki wypłacane są 14,4 mln dzieci, z których 660 tys. pochodzą z innych niż Niemcy krajów UE. Tabloid przyznaje, że jest to zgodne z przepisami. Jak twierdzi jednak, wielu obcokrajowców zgłasza swoje dzieci do urzędu kilkakrotnie lub wręcz pobiera zasiłek na nieistniejące dzieci.

By zapobiec nadużyciom, władze zamierzają zaostrzyć kontrole, w tym uzależnić wypłatę świadczeń od posiadania indywidualnego numeru podatkowego osoby pobierającej zasiłek. Obywatele krajów UE, których dzieci nie mieszkają w Niemczech, lecz mimo to otrzymują świadczenia, będą musieli - zdaniem _ Bilda _ - w przyszłości pokonać więcej _ administracyjnych barier _ - czyli, jak wyjaśnia tabloid, poświęcić więcej czasu na wypełnianie odpowiednich wniosków.

Rząd zamierza ponadto karać imigrantów, którzy naruszają przepisy o pomocy socjalnej, zakazem wjazdu na teren RFN. Władze planują też kary za podawanie nieprawdziwych danych podczas starania się o prawo pobytu. Miesięczny zasiłek na pierwsze i drugie dziecko wynosi obecnie 184 euro. Na trzecie dziecko świadczenie wzrasta do 190 euro, na czwarte i kolejne do 215 euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz