Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Brexit coraz bliżej. Znamy datę rozpoczęcia negocjacji

Brexit coraz bliżej. Znamy datę rozpoczęcia negocjacji

Fot. THIERRY CHARLIER

Pierwsza sesja negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. Brexitu odbędzie się 19 czerwca, 11 dni po przedterminowych wyborach do Izby Gmin - poinformował w piątek brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na źródła w dyplomacji UE.

Według informacji gazety, planowany termin rozpoczęcia rozmów został przekazany do wiadomości najważniejszym politykom w Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu.

Od 29 marca br., kiedy brytyjska premiera Theresa May wysłała list notyfikujący zamiar wyjścia kraju z Unii Europejskiej, trwają przygotowania do negocjacji. W poniedziałek ministrowie 27 państw członkowskich przyjmą szczegółowe wytyczne dla głównego negocjatora ze strony Komisji Europejskiej Michela Barniera, formalnie upoważniając go do prowadzenia rozmów w imieniu Unii Europejskiej.

Jednak reprezentanci obu stron po raz pierwszy usiądą do stołu negocjacyjnego dopiero po czerwcowych przedterminowych wyborach parlamentarnych. Przepisy dotyczące służby cywilnej w Wielkiej Brytanii i tzw. okresu purdah (kiedy rząd nie może podejmować istotnych decyzji politycznych przed wyborami) stoją na przeszkodzie wcześniejszemu rozpoczęciu rozmów.

Zobacz także: Co Brexit oznacza dla Polaków na Wyspach?

 

 

Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami w pierwszej fazie negocjatorzy skupią się na kwestii rozliczenia finansowego pomiędzy obiema stronami, przyszłym porozumieniu dotyczącym granic między Wielką Brytanią a Irlandią, a także na zabezpieczeniu praw unijnych migrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii (w tym miliona Polaków) oraz Brytyjczyków mieszkających w państwach członkowskich. Zdaniem "Guardiana", unijna strona liczy na rozwiązanie tych kwestii do końca grudnia.

Dopiero wówczas - kiedy Rada Europejska uzna, że osiągnięto "wystarczający postęp" - rozpoczną się szczegółowe rozmowy na temat warunków dalszych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, w tym m.in. sektorowych okresów przejściowych mających złagodzić negatywne skutki Brexitu i przyszłej umowy o wolnym handlu pomiędzy obiema stronami.

Zgodnie z traktatem UE negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat, tj. przed 29 marca 2019 roku, kiedy po północy Wielka Brytania ma opuścić wspólnotę. Ten okres może jednak zostać jednokrotnie przedłużony o kolejne dwa lata w przypadku jednomyślnej woli wszystkich członków Unii Europejskiej.

negocjacje, unia europejska, wielka brytania, brexit
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Polexit
2017-06-04 21:44
Wielka Brytania pierwsza zmadrzala, mam nadzieję, że teraz dojdzie do polexitu.
tak na to patrzę
2017-05-20 00:20
Ze strony Anglików to chyba dobrze, że wychodzą. Zawsze mieli o sobie wysokie mniemanie a wszyscy dookoła są obcymi, którzy chcą Anglię rozkraść i rozdrapać. Takie mają wyobrażenie o innych. Na początku maja w niektórych szkołach (secondary school) rozdano pytanie na które miały odpowiedzieć dzieci.."Czy po Brexicie obywatele Unii Europejskiej mają opuścić UK"? Dziwne pytanie, które w odpowiedzi ma ukazać zapatrywanie na "jednoznaczny" problem nie dzieci ale ich rodziców, czyli tych, którzy są uprawnieni do głosowania w referendum. Bo pytanie odbije się w domu o głowy i myśli rodziców. Zapewne statystyki powiedzą jak na to patrzą uprawnieni do głosowania i wtedy wystarczy już odpowiednio ułożyć pytanie a wynik będzie wiadomy. Co do "przekuwania w sukces" Brexitu" (jak powiedziała Premier May na początku stycznia br.) to ja wiem, kto będzie przekuwał... Z pewnością będzie to dotyczyło zwykłych obywateli, którzy już teraz muszą płacić więcej za recepty, u dentysty, TV, za internet, gaz, prąd, obniżkami benefitów i childtax, (nie będę wspominał o samochodach i papierosach bo np. tego nie muszę mieć czy palić), podwyżkami cen jak również pomniejszaniem zawartości opakowań, gdzie cena został taka sama. Jedno mnie dziwi w tym wszystkim. Normalną reakcją społeczną jest protest (obojętnie jaki). W GB wszystko wszystkim pasuje. Obywatele przez setki lat kapitalizmu zagubili nawet podstawowe elementy obrony.
faraon
2017-05-20 00:18
polska powinna wystapic z uni by nas nie okradali
Pokaż wszystkie komentarze (11)