Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

To może być przełom ws. Brexitu. Unia ma specjalną ofertę dla Wielkiej Brytanii

Jak ocenia główny negocjator UE, nowy model nigdy wcześniej nie był proponowany żadnemu z państw spoza Unii, dlatego porozumienie jest bliskie. Czasu nie ma zbyt wiele, bo Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską do marca przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amer Ghazzal/REX/Shutterstock)
Brytyjczycy ciągle spierają się w tej sprawie. Negocjatorom tez daleko do zgody

- Jesteśmy gotowi do zaoferowania Wielkiej Brytanii takiego partnerstwa, jakiego nigdy wcześniej nie było z państwem trzecim - mówi cytowany przez „Daily Mail” Michel Barnier tuż po rozmowie z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem.

Do tej pory Barnier wielokrotnie podkreślał, że Wielka Brytania musi wybrać jeden z istniejących modeli używanych np. przez Norwegię lub Kanadę. Zatem to dość istotna zmiana. Tym bardziej, że twarde stanowisko UE, powtarzał w poniedziałek francuski prezydent Emmanuel Macron.

Ponowne referendum ws. brexitu? "Kołem zamachowym służby rosyjskie"

Nie do końca jednak wiadomo jak daleko idąca ma być ta zmiana. Szczegółów obaj panowie nie podali, ale z oświadczenia wynika, że propozycja jest bardzo kompleksowa i dotyczy gospodarki, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na kontynencie.

Unijny negocjator jeszcze raz podkreślił, że Brytyjczycy nie mogą żądać korzyści wynikających z bycia uczestnikami jednolitego rynku na swoich warunkach. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji po spotkaniu dodał, że obecne starania idą w kierunku zachowania czegoś co nazwał „ambitną i bliską relacją" z Londynem.

Co ważne, na dalsze rozmowy i kolejne tygodnie negocjacyjnego pata, obie strony nie mają czasu. Londyn ma opuścić Unię do 29 marca 2019 roku. Co niezwykle istotne dla Polaków na Wyspach, wszystkie zasady, również i te o swobodnym przepływie osób, będą obowiązywać do końca 2020 roku.

Jednak już teraz nasi rodacy odczuwają skutki podjętej przez Brytyjczyków decyzji. Jak pisaliśmy w money.pl Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii wysyłają do kraju coraz mniej pieniędzy. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy z Wysp wysłali do Polski prawie 200 mln zł mniej niż przed rokiem.

W ostatnim roku znacząco spadła też liczba obywateli Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii. Jest ich tam 2,28 miliona, z czego prawie milion stanowią Polacy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-08-2018

JanWysyłają mniej, bo wracają do kraju. A Unii Pomału mięknie rura, bo więcej straci na Brexicie niż Anglia. Ot i propaganda Brukseli, pomału upada. Na … Czytaj całość

29-08-2018

brexithaha1050chaosutoproblemunidobra , ok, a teraz do rzeczy co by sie musiało wydarzyć w UK zeby przy zarobkach 2000 benzyna kosztowała 5,50 olej do smażenia 7,00 a słoik oliwek … Czytaj całość

30-08-2018

zadowolony Polak i tez juz Anglikja sie dziwie ze w ogole wysylaja do pisowskiej republiki ludowej pieniadze. rozumiem ze rodziny potrzebuja itp ale np ja-dopoki rzadzi pis-nie jezdze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)