Notowania

brexit
20.12.2016 20:20

Brytyjska premier nie wyklucza okresu dostosowawczego przed Brexitem

- Może się zdarzyć tak, że niektóre praktyczne aspekty będą wymagały pewnego okresu dostosowawczego - powiedziała premier May. Z jej wypowiedzi wynika, że nie wyklucza porozumienia przejściowego, które zapobiegnie zbyt "twardemu" wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Brytyjska premier Theresa May zapewniła we wtorek, że chce zakończyć negocjacje w sprawie Brexitu w ciągu dwóch lat, tak jak przewiduje to traktat UE. Nie wykluczyła, że może być potrzebne porozumienie regulujące okres przejściowy w związku z wyjściem z UE.

- Spodziewam się, że będziemy w stanie wynegocjować porozumienie w ciągu dwóch lat, nie jest naszym celem wydłużanie okresu negocjacji - powiedziała premier May na spotkaniu z szefami komisji parlamentarnych w Londynie.

Dwuletni okres zacznie biec od momentu złożenia przez Wielką Brytanię wniosku o wystąpienie z UE. Premier zapowiedziała, że nastąpi to do marca przyszłego roku.

- Ale może się zdarzyć tak, że niektóre praktyczne aspekty będą wymagały pewnego okresu dostosowawczego - dodała. Z jej wypowiedzi wynika, że nie wyklucza porozumienia przejściowego, które zapobiegnie zbyt "twardemu" wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, co mogłoby być np. ze szkodą dla brytyjskich przedsiębiorstw.

- Będziemy prowadzić dyskusje, by ustalić, czy potrzebujemy okresu przejściowego - powiedziała May. I zaznaczyła, że sam rząd Wielkiej Brytanii może potrzebować trochę czasu, by dostosować się do realiów po Brexicie.

May powiedziała także, że zamierza równolegle prowadzić z Unią Europejską negocjacje dotyczące wyjścia ze wspólnoty, jak i rozmowy na temat przyszłych stosunków Londynu z UE.

W czerwcowym referendum 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem ich kraju z UE. Wprowadzenie Brexitu w życie jest głównym zadaniem rządu premier May.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2016

Marcin Sdo mnie też niemieckie agencje pracy dzwonią tylko wtedy kiedy już żaden murzyn, turek czy rusek nie ma zamiaru zginać gdzieś garba i zazwyczaj jest … Czytaj całość

20-12-2016

lulekMinister Szyszko wytnie wszyszko

21-12-2016

WilliamJakie łagodzenie? 1 stycznia 2017 out! Taka jest wola narodu brytyjskiego.

Rozwiń komentarze (6)