Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela zgadza się na pomoc publiczną na zamknięcie kopalni w Czechach

0
Podziel się:

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną na zamknięcie kopalni węgla Pasków, należącej do koncernu węglowego OKD w Czechach.

Bruksela zgadza się na pomoc publiczną na zamknięcie kopalni w Czechach
(PAP/EPA)

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła pomoc publiczną na zamknięcie kopalni węgla _ Paskov _ (_ Pasków _), należącej do koncernu węglowego OKD w Czechach. Czesi bezskutecznie próbowali zrestrukturyzować zakład.

_ Niekonkurencyjne kopalnie nie mogą być utrzymywane w nieskończoność przy pomocy wsparcia publicznego, ale Komisja i państwa członkowskie mogą znaleźć rozwiązania, aby pomóc przejść górnikom przez trudny czas transformacji _ - podkreśliła cytowana w komunikacie KE unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager (na zdjęciu).

Po kilku nieudanych próbach restrukturyzacji kopalni _ Paskov _ podejmowanych przez koncern OKD firma zdecydowała się na zamknięcie zakładu. We wrześniu 2014 r. czeskie władze złożyły do notyfikacji w KE plan wsparcia OKD, w którym przedstawiono koszty związane z zamknięciem kopalni.

Zaproponowane przez czeskie władze środki mają pójść na wypłatę jednorazowych odpraw dla pracowników, którzy stracili zatrudnienie z powodu zamknięcia kopalni. Przewidziano również specjalne bonusy dla górników, którzy podczas pracy w zakładzie byli narażeni na utratę zdrowia.

Komisja stwierdziła, że plan jest zgodny z zasadami pomocy publicznej, zwłaszcza z decyzją Rady 787 z 2010 r. KE przypomniała, że zgodnie z tą decyzją wsparcie dla przemysłu węglowego może być ukierunkowane tylko na zamykanie kopalń oraz pokrywanie dodatkowych kosztów z tym związanych. Unijne zasady przewidują, że kopalnia, która otrzymała pomoc publiczną, musi być wygaszona najpóźniej do 2018 r.

Polska rozpoczęła rozmowy z KE w sprawie planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk, który pod koniec stycznia był na rozmowach w tej sprawie w Brukseli mówił, że jest optymistą w sprawie decyzji Komisji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)