Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela chce zobaczyć umowę gazową, grozi trybunałem

0
Podziel się:

Tusk: Niecierpliwość Komisji jest nieuzasadniona.

Bruksela chce zobaczyć umowę gazową, grozi trybunałem
(kprm.gov.pl)

*Premier Donald Tusk zapewnia, że w sprawie polsko-rosyjskiej umowy gazowej, rząd będzie postępował zgodnie z unijnym prawem. *

Komisja Europejska tymczasem niecierpliwi się i grozi nawet sprawą przed unijnym trybunałem sprawiedliwości.

Jej rzeczniczka Marlene Holzner mówiła wczoraj, że Bruksela chce zobaczyć umowę operatorską w sprawie zarządzania rurociągiem jamalskim, jeszcze zanim zostanie podpisane polsko-rosyjsko porozumienie.

A to oznacza, że Warszawa powinna przysłać dokumenty dziś, najpóźniej jutro, bo wtedy zaplanowane jest uroczyste podpisanie.

Komisja argumentuje, że chce sprawdzić czy wszystko jest zgodne z unijnym prawem. Premier Donald Tusk uspokaja. _ - Będziemy działać zgodnie z prawem, niecierpliwość Komisji jest nieuzasadniona. _

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Komisja Europejska naciska na Polskę w sprawie umowy operatorskiej, bo chce sprawdzić, czy gwarantowana jest niezależność dla operatora gazociągu jamalskiego. Ma on pobierać opłaty tranzytowe w sposób przejrzysty, a dostęp do gazociągu powinny mieć wszystkie europejskie firmy.

Komisja mówi, że ma prawo zgłaszać wątpliwości, bo w czerwcu rozpoczęła postępowanie przeciwko Warszawie za brak niezależnego operatora Jamału i łamanie unijnego prawa. Teraz jej zastrzeżenia mógłby rozwiać projekt umowy operatorskiej przysłany przez Polskę.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)