Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela gotowa na radykalne sankcje wobec Rosji

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier jest gotowy nawet na skutki bolesne dla Europy.

Bruksela gotowa na radykalne sankcje wobec Rosji
(PAP/EPA)

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier (na zdjęciu) potwierdził po powrocie z Ukrainy gotowość UE do zastosowania wobec Rosji radykalnych sankcji, nawet gdyby ich skutki miały być bolesne dla krajów Europy. Dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove ostrzegł , że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne.

_ Jeżeli działania Rosji wyjdą poza Krym, to Europa podejmie decyzję o wdrożeniu radykalnych kroków, nawet, jeśli musielibyśmy za to zapłacić gospodarczymi stratami _ - zapewnił Steinmeier w niedzielę z rozmowie z _ Welt am Sonntag _.

Szef niemieckiej dyplomacji zaprzeczył, jakoby polityka Zachodu wobec prezydenta Rosji Władimira Putina była zbyt ustępliwa. _ Nie mogę dostrzec w naszej polityce żadnych oznak słabości _ - powiedział Steinmeier. Za pozytywny i ważny uznał fakt, że UE i USA w konflikcie o Ukrainę blisko ze sobą współpracują. _ Wysyłamy jednoznaczne sygnały, reagujemy szybko i solidarnie _ - podkreślił niemiecki polityk.

Steinmeier wyraził pogląd, że aneksja Krymu z powołaniem się na prawo do samostanowienia mieszkańców półwyspu może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla Rosji, która jest państwem wielonarodowym. _ Bardzo się obawiam, że podjęta 25 lat po zakończeniu zimnej wojny próba zmiany granic, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego, może otworzyć puszkę Pandory _ - powiedział i dodał: _ Czy władze rosyjskie zastanowiły się nad ewentualnymi reperkusjami? _

Steinmeier był na Ukrainie w sobotę. Spotkał się między innymi z premierem tego kraju Arsenijem Jaceniukiem. Odwiedził też Donieck na wschodzie Ukrainy.

Rosja szykuje się do kolejnego uderzenia?

Dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove powiedział dziś, że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne. Jednocześnie wyraził obawę, że Moskwa może zagrozić suwerenności Mołdawii."Rosyjskie siły zgromadzone na ukraińskiej granicy są bardzo pokaźne i gotowe" - powiedział generał Breedlove przemawiający na spotkaniu z przedstawicielami niemieckiego think tanku. Wyraził jednocześnie obawę, że Moskwa zagraża też suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii, a konkretnie Republice Naddniestrzańskiej.

_ Są to wystarczające siły (rosyjskie), aby w przypadku podjęcia decyzji (przez Moskwę) mogły one zająć Naddniestrze, bardzo nas to niepokoi _ - powiedział dowódca sił NATO w Europie.

Tymczasem zastępca ministra obrony Rosji Anatolij Antonow zapewnił w niedzielę, że siły zgromadzone przy granicy z Ukrainą są zgodne z międzynarodowymi regulacjami prawnymi i ograniczeniami. _ Rosyjski MON działa zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami ograniczającymi liczbę oddziałów stacjonujących przy granicy z Ukrainą _ - zapewnił Antonow cytowany przez agencję Itar-Tass.

Położona między Rumunią i Ukrainą Mołdawia, była radziecka republika zamieszkana przez większość mówiącą językiem mołdawskim (język z grupy wschodnioromańskich), obawia się powtórzenia ukraińskiego scenariusza na swym terytorium. Jej wschodnia część, Republika Naddniestrzańska jest zdominowana przez mniejszości rosyjską i ukraińską. Region dokonał przy poparciu Moskwy, secesji w 1992 roku, w rok po rozpadzie ZSRR, ale jego niepodległości nie uznaje żadne państwo.

Rosyjski rząd poświęcił w czwartek swe posiedzenie kwestii _ poparcia dla Naddniestrza _. Posiedzenie było zapowiedziane we wtorek przez wicepremiera Dmitrija Rogozina, który oskarżył sąsiadującą z tym terytorium Ukrainę o _ zadekretowanie de facto blokady wobec Naddniestrza _.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m301619.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;w;rewanzu;nalozy;sankcje;na;unie,88,0,1501272.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja w rewanżu nałoży sankcje na Unię?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m301547.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;nie;rozumie;sankcji;i;obiecuje;nie;walczyc;z;ukraina,74,0,1500234.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja obiecuje: Nie wyślemy swoich wojsk
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/251/m300027.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/olbrzymie;sily;rosjan;przy;ukrainskiej;granicy;nato;alarmuje,169,0,1501609.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Olbrzymie siły Rosjan przy ukraińskiej granicy. NATO alarmuje
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m217264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mocny;glos;londynu;o;nowej;polityce;wobec;rosji,146,0,1501586.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Londyn o nowej polityce wobec Rosji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)