Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Inga Czerny
|

Bruksela zgadza się na pomoc dla Polfy

0
Podziel się

Komisja Europejska zatwierdziła plan udzielenia przez Polskę pożyczki 40,5 miliona złotych.

Bruksela zgadza się na pomoc dla Polfy
(ec.europa.eu)
bEhckIjp

Komisja Europejska zatwierdziła plan udzielenia przez Polskę pożyczki 40,5 mln zł na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. _ - Pomoc umożliwi Polfie odzyskanie rentowności _- oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Komisja uznała, że pomoc jest zgodna z prawem wspólnotowym w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji. Kwota pomocy jest ograniczona do minimum niezbędnego do wdrożenia planu restrukturyzacji, który stwarza szansę przywrócenia przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności. Z drugiej strony, przewidziane środki nie doprowadzą, zdaniem KE, do nadmiernego zakłócenia konkurencji.

bEhckIjr

*Polfa już raz otrzymała pomoc *na ratowanie w kwocie 20,5 mln złotych, zatwierdzoną przez Komisję w grudniu 2008 roku. Komisja uznała wówczas, że Polfa kwalifikowała się do otrzymania pomocy, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie otrzymała żadnej innej pomocy na ratowanie czy restrukturyzację.
Członek zarządu Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa Halina Lachowska powiedziała, że przyznana przez KE pomoc dla Polfy to bardzo dobra wiadomość.

_ - Polfa zamierza przeznaczyć te środki na restrukturyzację i unowocześnienie firmy oraz zwiększenie konkurencyjności w zakresie produkcji leków. Chodzi głównie o inwestycje w nowoczesne linie technologiczne _ - podkreśliła Lachowska

By uniknąć ryzyka zakłócenia konkurencji, Polfa zobowiązała się do wycofania się z rynku leków weterynaryjnych oraz z rynku substancji aktywnych.

Polfa, jak dodaje KE, prowadzi działalność w zakresie produkcji podstawowych wyrobów farmaceutycznych i weterynaryjnych i _ posiada niewielki udział w polskim rynku i znikomy udział w rynku europejskim _; działa ponadto w regionie o wysokim bezrobociu.

bEhckIjx

Polska zgłosiła do KE plan przyznania pomocy ad hoc w wysokości 40,5 mln złotych w sierpniu 2009 roku. Plan ma umożliwić Polfie realizację pięcioletniego programu restrukturyzacji.

bEhckIjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)