Notowania

Przejdź na
polfa
16.12.2009 15:41

Bruksela zgadza się na pomoc dla Polfy

Komisja Europejska zatwierdziła plan udzielenia przez Polskę pożyczki 40,5 miliona złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska zatwierdziła plan udzielenia przez Polskę pożyczki 40,5 mln zł na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. _ - Pomoc umożliwi Polfie odzyskanie rentowności _- oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Komisja uznała, że pomoc jest zgodna z prawem wspólnotowym w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji. Kwota pomocy jest ograniczona do minimum niezbędnego do wdrożenia planu restrukturyzacji, który stwarza szansę przywrócenia przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności. Z drugiej strony, przewidziane środki nie doprowadzą, zdaniem KE, do nadmiernego zakłócenia konkurencji.

*Polfa już raz otrzymała pomoc *na ratowanie w kwocie 20,5 mln złotych, zatwierdzoną przez Komisję w grudniu 2008 roku. Komisja uznała wówczas, że Polfa kwalifikowała się do otrzymania pomocy, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie otrzymała żadnej innej pomocy na ratowanie czy restrukturyzację.
Członek zarządu Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa Halina Lachowska powiedziała, że przyznana przez KE pomoc dla Polfy to bardzo dobra wiadomość.

_ - Polfa zamierza przeznaczyć te środki na restrukturyzację i unowocześnienie firmy oraz zwiększenie konkurencyjności w zakresie produkcji leków. Chodzi głównie o inwestycje w nowoczesne linie technologiczne _ - podkreśliła Lachowska

By uniknąć ryzyka zakłócenia konkurencji, Polfa zobowiązała się do wycofania się z rynku leków weterynaryjnych oraz z rynku substancji aktywnych.

Polfa, jak dodaje KE, prowadzi działalność w zakresie produkcji podstawowych wyrobów farmaceutycznych i weterynaryjnych i _ posiada niewielki udział w polskim rynku i znikomy udział w rynku europejskim _; działa ponadto w regionie o wysokim bezrobociu.

Polska zgłosiła do KE plan przyznania pomocy ad hoc w wysokości 40,5 mln złotych w sierpniu 2009 roku. Plan ma umożliwić Polfie realizację pięcioletniego programu restrukturyzacji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: polfa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz