Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
27.10.2017 21:24

Czarnecki: wciąż nie wiadomo, iluletni będzie budżet UE. Dyskusja jest w tej chwili przed nami

Część krajów UE obawia się, że nowy budżet będzie pięcioletni, a nie siedmioletni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)
Warszawa, 27.10.2017. Ryszard Czarnecki podczas obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji.

- Dyskusja o tym, czy budżet Unii Europejskiej będzie siedmioletni czy pięcioletni jest jeszcze przed nami - powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z PiS. To, ile dany kraj dostanie pieniędzy, jest uzależnione od wysokości jego PKB - wyjaśnił.

Czarnecki, pytany w piątek w Polskim Radiu 24 o koncepcje dotyczące przyszłych budżetów unijnych odpowiedział, że "w tej chwili tak naprawdę nie wiemy, czy one będą siedmioletnie, czy pięcioletnie". - Dyskusja jest w tej chwili przed nami - dodał.

Część krajów UE obawia się, że nowy budżet będzie pięcioletni, a nie siedmioletni. Wynika to m.in. z tego, że w czerwcu Komisja Europejska przedstawiła wstępne koncepcje w sprawie finansów UE do 2025 roku. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu UE.

Wiceprzewodniczący PE tłumaczył, że bez względu na to, czy unijny budżet będzie siedmioletni, czy pięcioletni "to, ile dany kraj dostaje jest uzależnione głównie od PKB" danego państwa. Wskazał, że PKB w Polsce systematycznie rośnie "i to będzie oznaczało, że pewnie za tych kilka lat ten kawałek unijnego tortu z tego tytułu będzie dla nas mniejszy. Więcej dostaną takie kraje jak Bułgaria, Rumunia, Chorwacja".

Wideo: Prezydent Duda: Warto być w Unii Europejskiej

Czarnecki nawiązał także do budżetu na 2018 rok przyjętego w środę przez Parlament Europejski. Przypomniał, że w związku ze sprzeciwianiem się obowiązkowej relokacji uchodźców Polska mogła otrzymać mniejsze dotacje unijne.

- W tym tygodniu, przedwczoraj Parlament Europejski przyjął budżet na 2018 rok - nie ma żadnej sankcji, nie ma ani jednego euro mniej dla Polski, w związku z tym to były typowe polityczne naciski - powiedział wiceprzewodniczący PE.

Między innymi kanclerz Austrii Christian Kern opowiedział się w marcu w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Die Welt" za ograniczeniem funduszy z budżetu Unii Europejskiej dla krajów, które odmawiają przyjęcia uchodźców.

- Kraje, które konsekwentnie odmawiają udziału w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego kosztem sąsiadów, nie mogą w przyszłości liczyć na idące w miliardy euro kwoty netto z Brukseli - powiedział Kern.

Tagi: kraj, finanse, parlament, dyplomacja, organizacje, pap, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2017

Czy wszystko jest na sprzedaż ! ?Panie Czarnecki a co słychać u Pana Syriusza co wygrał rzem z Szydło 1 : 2 7 -to pański pomysł ?

28-10-2017

mozarydarmozjad i człowiek z wazeliną w żyłach.

27-10-2017

zigorTo ten sam dzięcioł który ulotki wrzucał do mojej skrzynki czy też jego syn? Tak samo puka w pustą korę i wyjada co lepsze kąski, więc zgubiłem się.

Rozwiń komentarze (14)