Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Budżet Unii Europejskiej na 2018 rok. Jest porozumienie ponad podziałami

Budżet Unii Europejskiej na 2018 rok. Jest porozumienie ponad podziałami

Przedstawiciele unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego doszli do porozumienia. Fot. Parlament Europejski
Przedstawiciele unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego doszli do porozumienia.

Wygrały oszczędności. Wydatki oraz zobowiązania w budżecie Unii Europejskiej w 2018 roku będą niższe niż planował tamtejszy parlament. Po długich negocjacjach zapisano 144,7 mld euro na płatności w przyszłym roku i 160,1 mld euro na przyszłe wydatki. W dwóch najbardziej interesujących Polskę kwestiach nie ma niespodzianek.

Mimo dużych rozbieżności między przedstawicielami unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego, zawarto porozumienie w sprawie budżetu UE na przyszły rok. Udało się więc zamknąć temat na chwilę przed ostatecznym terminem wyznaczonym na 20 listopada. W przypadku przekroczenia tej granicy Komisja Europejska musiałaby przedstawiać nowy projekt.

Różnice wynikały przede wszystkim z proponowanych wielkości wydatków i zobowiązań budżetowych. Europarlament chciał zwiększenia puli wydatków, na co nie było zgody wśród rządów państw członkowskich. Propozycja europosłów zakładała 147 mld euro, a więc o 2 mld euro więcej niż proponowała druga strona. Ostatecznie ustalono płatności na 144,7 mld euro.

Również skromniejszy będzie budżet pod względem zobowiązań, a więc kwot, z których Unia Europejska będzie pokrywała przyszłe wydatki. Parlament Europejski chciał przeznaczyć na nie 162 mld euro, podczas gdy unijne kraje proponowały zmniejszenie puli o 3 mld. Znowu wygrały oszczędności i ustalono limit na poziomie 160,1 mld euro.

- W tym roku staraliśmy się zmaksymalizować wpływ wydatków UE, zachowując jednocześnie wystarczającą swobodę, aby móc reagować na nieprzewidziane potrzeby - komentował zaraz po zawarciu porozumienia Mart Kivine, wiceminister finansów Estonii i główny negocjator budżetu w imieniu Rady UE, cytowany przez PAP.

Polska pod lupą Unii Europejskiej


Zarys budżetu nie jest na tyle szczegółowy, by móc coś więcej powiedzieć na temat korzyści bezpośrednio dla naszego kraju. Mimo to wiadome było, że z punktu widzenia naszych interesów kluczowe jest zwiększenie finansowania w porównaniu z wcześniejszymi latami na politykę spójności i rolnictwo. Większych niespodzianek w tej kwestii nie ma.

Przyjęto propozycje Komisji Europejskiej, która wnioskowała o ponad 55 mld euro na fundusze strukturalne i inwestycyjne oraz prawie 60 mld euro na rozwój obszarów wiejskich. W dokumencie znalazły się odpowiednio kwoty: 55,5 mld i 59 mld euro.

- To jest budżet dla wszystkich. Pomoże stworzyć więcej miejsc pracy, pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć inwestycje. Wesprze młodych w poszukiwaniu pracy. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich. Każde euro musi być wydane efektywnie i tworzyć wartość dodaną dla Europy - podkreślił komisarz unijny Günther H. Oettinger, cytowany w komunikacie Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska podkreśla, że nowy budżet jest przystosowany do realiów, a nie tylko wizji politycznej. Wskazuje przy tym na konieczność wspierania wysiłków, mających na celu skuteczne poradzenie sobie z falą imigrantów. Na ten cel wygospodarowano 4,1 mld euro.

Na co jeszcze pójdą pieniądze? Oprócz wspomnianych już kwot na politykę spójności i rolnictwo, blisko 77,5 mld euro ma posłużyć wzmocnieniu gospodarki UE jako całości i zwiększeniu jej konkurencyjności. Z tej puli 2 mld euro pójdą na Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI), 354 mln euro wspomogą rozwój małych i średnich firm, a 11,2 mld euro zasilą program "Horizon 2020", wspierający badania naukowe i innowacje. Na wsparcie ludzi młodych, szczególnie w zakresie poszukiwania pracy, wydanych będzie 350 mln euro

Do przypieczętowania osiągniętego z piątku na sobotę kompromisu potrzebne jest jeszcze formalne zatwierdzenie budżetu przez Parlament Europejski i Radę. Mają na to teraz 14 dni.

fundusze, rolnictwo, wydatki, polityka spójności, budżet unii europejskiej 2018
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Piotr
2017-11-21 10:17
140 mld skradzionych pieniędzy.
kulawy marian
2017-11-19 16:55
Wyznacy PiS jeżeli UNIA EUROPEJSKA tak wam śmierdzi to zrezygnujcie z ich pobierania.........
kulawy marian
2017-11-19 16:55
Wyznacy PiS jeżeli UNIA EUROPEJSKA tak wam śmierdzi to zrezygnujcie z ich pobierania.........
Pokaż wszystkie komentarze (13)