Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budżet Unii Europejskiej na 2018 rok. Jest porozumienie ponad podziałami

13
Podziel się:

Wygrały oszczędności. Wydatki oraz zobowiązania w budżecie Unii Europejskiej w 2018 roku będą niższe niż planował tamtejszy parlament.

Przedstawiciele unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego doszli do porozumienia.
Przedstawiciele unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego doszli do porozumienia. (Parlament Europejski)

Po długich negocjacjach zapisano 144,7 mld euro na płatności w przyszłym roku i 160,1 mld euro na przyszłe wydatki. W dwóch najbardziej interesujących Polskę kwestiach nie ma niespodzianek.

Mimo dużych rozbieżności między przedstawicielami unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego, zawarto porozumienie w sprawie budżetu UE na przyszły rok. Udało się więc zamknąć temat na chwilę przed ostatecznym terminem wyznaczonym na 20 listopada. W przypadku przekroczenia tej granicy Komisja Europejska musiałaby przedstawiać nowy projekt.

Różnice wynikały przede wszystkim z proponowanych wielkości wydatków i zobowiązań budżetowych. Europarlament chciał zwiększenia puli wydatków, na co nie było zgody wśród rządów państw członkowskich. Propozycja europosłów zakładała 147 mld euro, a więc o 2 mld euro więcej niż proponowała druga strona. Ostatecznie ustalono płatności na 144,7 mld euro.

Również skromniejszy będzie budżet pod względem zobowiązań, a więc kwot, z których Unia Europejska będzie pokrywała przyszłe wydatki. Parlament Europejski chciał przeznaczyć na nie 162 mld euro, podczas gdy unijne kraje proponowały zmniejszenie puli o 3 mld. Znowu wygrały oszczędności i ustalono limit na poziomie 160,1 mld euro.

- W tym roku staraliśmy się zmaksymalizować wpływ wydatków UE, zachowując jednocześnie wystarczającą swobodę, aby móc reagować na nieprzewidziane potrzeby - komentował zaraz po zawarciu porozumienia Mart Kivine, wiceminister finansów Estonii i główny negocjator budżetu w imieniu Rady UE, cytowany przez PAP.

Zobacz także: Polska pod lupą Unii Europejskiej

Zarys budżetu nie jest na tyle szczegółowy, by móc coś więcej powiedzieć na temat korzyści bezpośrednio dla naszego kraju. Mimo to wiadome było, że z punktu widzenia naszych interesów kluczowe jest zwiększenie finansowania w porównaniu z wcześniejszymi latami na politykę spójności i rolnictwo. Większych niespodzianek w tej kwestii nie ma.

Przyjęto propozycje Komisji Europejskiej, która wnioskowała o ponad 55 mld euro na fundusze strukturalne i inwestycyjne oraz prawie 60 mld euro na rozwój obszarów wiejskich. W dokumencie znalazły się odpowiednio kwoty: 55,5 mld i 59 mld euro.

- To jest budżet dla wszystkich. Pomoże stworzyć więcej miejsc pracy, pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć inwestycje. Wesprze młodych w poszukiwaniu pracy. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich. Każde euro musi być wydane efektywnie i tworzyć wartość dodaną dla Europy - podkreślił komisarz unijny Günther H. Oettinger, cytowany w komunikacie Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska podkreśla, że nowy budżet jest przystosowany do realiów, a nie tylko wizji politycznej. Wskazuje przy tym na konieczność wspierania wysiłków, mających na celu skuteczne poradzenie sobie z falą imigrantów. Na ten cel wygospodarowano 4,1 mld euro.

Na co jeszcze pójdą pieniądze? Oprócz wspomnianych już kwot na politykę spójności i rolnictwo, blisko 77,5 mld euro ma posłużyć wzmocnieniu gospodarki UE jako całości i zwiększeniu jej konkurencyjności. Z tej puli 2 mld euro pójdą na Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI), 354 mln euro wspomogą rozwój małych i średnich firm, a 11,2 mld euro zasilą program "Horizon 2020", wspierający badania naukowe i innowacje. Na wsparcie ludzi młodych, szczególnie w zakresie poszukiwania pracy, wydanych będzie 350 mln euro

Do przypieczętowania osiągniętego z piątku na sobotę kompromisu potrzebne jest jeszcze formalne zatwierdzenie budżetu przez Parlament Europejski i Radę. Mają na to teraz 14 dni.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Piotr
6 lat temu
140 mld skradzionych pieniędzy.
kulawy marian
6 lat temu
Wyznacy PiS jeżeli UNIA EUROPEJSKA tak wam śmierdzi to zrezygnujcie z ich pobierania.........
kulawy marian
6 lat temu
Wyznacy PiS jeżeli UNIA EUROPEJSKA tak wam śmierdzi to zrezygnujcie z ich pobierania.........
Leon Z
6 lat temu
Jakież tam muszą robić bajońskie wałki....
POL
6 lat temu
MYSLICIE ŻE KOŁCHOZ WYTRZYMA DO 2018 ROKU