Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet europejski dziurawy. Co się stało z 10 mld euro?

0
Podziel się

Sytuacja jest bardzo poważna - tak braki w tegorocznym budżecie unijnym ocenia europoseł Danuta Huebner.

Budżet europejski dziurawy. Co się stało z 10 mld euro?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bErFxnXF

Sytuacja jest bardzo poważna - tak braki w tegorocznym budżecie unijnym ocenia europoseł Danuta Huebner. We wspólnej kasie nie ma funduszy na pokrycie kosztów niektórych programów. Mowa jest nawet o brakujących 10 miliardach euro.

Danuta Huebner powiedziała, że państwa członkostwie powinny interweniować, by nie doszło do sytuacji, w której Bruksela za nadesłane rachunki będzie płacić dopiero w przyszłym roku.

- _ Sytuacja jest bardzo poważna. Trzeba wstrząsnąć państwami członkowskimi, które jako rada muszą podjąć decyzję o zmianach i modyfikacji tego budżetu. Został przyjęty za mały budżet. Wiadomo było, że wydatki stałe będą, ale był to też rok w trakcie którego bardzo mocno wzrosła wartość rachunków wysyłanych do Brukseli _ - mówi komisarz.

bErFxnXH

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DANUTY HUEBNER:

Alarm podniósł przewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Alain Lamassoure, który ostrzegł, że niedługo zabraknie pieniędzy na realizację unijnych programów. Zagrożony jest między innymi projekt Erasmus, z którego finansowane są wymiany studentów

Danuta Huebner twierdzi, że zaległości Brukseli w finansowaniu wyjazdów żaków mogą być dopiero początkiem większych problemów. - _ Myślę, że program Erasmus który jest bardzo nam bliski, bo wyraża wolność studiowania w całej Europie, to tylko wierzchołek góry lodowej. Problem jest poważniejszy, dlatego że może dotknąć istotnie wypłat za projekty realizowane w ramach funduszu spójności _- mówi Huebner.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DANUTY HUEBNER:

Za kilka tygodni Bruksela ma poprosić unijne państwa, by zwiększyły swoje składki do budżetu, choć na razie nie mówi, o ile. Sytuacja jest trudna, bo Komisja nie może zmusić europejskich rządów, by załatały dziurę w budżecie. A te obecnie nastawiają się przede wszystkim na oszczędności, a nie na przekazywanie do Brukseli kolejnych pieniędzy.

bErFxnXN
Czytaj więcej w Money.pl
Brukseli zabrakło pieniędzy. Proszą o pomoc We wspólnej kasie nie ma funduszy na pokrycie kosztów niektórych programów. Mowa jest nawet o 10 miliardach euro.
Resort czeka na decyzję ws. podatku VAT Ministerstwo Finansów spodziewa się, że w listopadzie Rada UE podejmie decyzję w sprawie wniosku Polski o przedłużenie do 2015 roku zwolnienia z VAT dla podatników o obrotach do 150 tysięcy złotych.
Co z budżetem UE? Dostaniemy dużo mniej Projekt unijnego budżetu na lata 2014-2020 wciąż bez konkretnych liczb i sum dla poszczególnych państw członkowskich.
bErFxnYi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)