Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE bliżej porozumienia. Lewandowski optymistą

0
Podziel się:

Zdaniem komisarza, oszczędności mogą dotknąć takich działów budżetu, jak badania i rozwój oraz pomoc zagraniczna, fundusz infrastrukturalny Connecting Europe Facility, a także wydatki na administrację.

Budżet UE bliżej porozumienia. Lewandowski optymistą
(ec.europa.eu)

Komisarz UE Janusz Lewandowski ostrzegł przed zbyt dużymi cięciami w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Wyraził też nadzieję, że na lutowym szczycie UE dojdzie do porozumienia w sprawie budżetu.

_ - Klimat wokół budżetu się ociepla. Czas jest niezwykle ważny i rośnie presja na rządy państw członkowskich, aby doszły do porozumienia _ - powiedział komisarz podczas dyskusji, zorganizowanej przez brukselski think tank European Policy Center. _ - Stawką podczas szczytu 7-8 lutego nie będzie tylko budżet, ale też wizja Europy. Bardzo potrzebujemy inwestycji we wzrost i zatrudnienie _ - dodał.

Zdaniem Lewandowskiego UE _ jest bardzo blisko porozumienia _, ale cięcia w wydatkach nie mogą być zbyt głębokie, bo w przeciwnym razie o wiele trudniej będzie uzyskać poparcie Parlamentu Europejskiego dla nowego wieloletniego budżetu Unii.

Przyznał też, że Komisja Europejska _ nie była uszczęśliwiona _ kompromisowym projektem budżetu, autorstwa szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Projekt ten, nadal będący podstawą do negocjacji, zakłada o 75 mld euro mniejsze wydatki w stosunku do wyjściowej propozycji KE, opiewającej na około 1 bln euro. Państwa płatnicy netto do unijnej kasy żądają jeszcze dalszych cięć na kwotę około 30 mld euro._ - Dodatkowe cięcia w wysokości 30 mld euro byłyby za duże _ - ocenił Lewandowski, tłumacząc, że takie redukcje wydatków zakłóciłyby równowagę budżetu.

_ - Pomimo rozszerzenia geograficznego UE (w tym roku przystępuje Chorwacja), a także wzrostu kompetencji Unii, będziemy mieć mniejszy budżet, niż w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 - dodał komisarz. - Niektóre państwa członkowskie wykazują się hipokryzją, delegując na UE więcej zadań i żądając mniejszego budżetu _ - ocenił.

Lewandowski zauważył też, że wieloletnia perspektywa finansowa wyznacza jedynie górny limit wydatków, a roczne budżety i tak są zawsze mniejsze, niż założenia perspektywy.

Zdaniem komisarza, oszczędności mogą jednak dotknąć jeszcze takich działów budżetu, jak badania i rozwój oraz pomoc zagraniczna, fundusz infrastrukturalny Connecting Europe Facility, a także wydatki na administrację.

Komentując wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który zapowiedział m.in. referendum w sprawie przyszłości swego kraju w Unii do 2017 roku, Lewandowski uznał, że nie wpłynie to w znacznym stopniu na kierunek negocjacji budżetowych.

- _ Potrzebujemy długoterminowego zobowiązania ze strony Wielkiej Brytanii, aby mieć wieloletni budżet dla 28 krajów. Nawet jednak, jeżeli dojdzie do referendum w 2017 roku, to nie sądzę, by oznaczało ono natychmiastowe wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Mamy zatem jakiś horyzont do 2020 roku _ - ocenił Lewandowski.

Jego zdaniem nowa perspektywa finansowa i tak będzie bardzo po myśli Wielkiej Brytanii, bo zachowuje tzw. rabat brytyjski i zakłada mniejsze wydatki. - _ Wyzwaniem przed lutowym szczytem będzie jest natomiast pogodzenie stanowisk wszystkich płatników netto do unijnej kasy _ - ocenił Lewandowski.

Czytaj więcej w Money.pl
"Budżet Unii na pewno zostanie zredukowany" Pozytywne sygnały wysyłane przez kraje UE nastrajają bardzo optymistycznie - powiedziała Creighton.
Tylu Brytyjczyków chce wyjść z Unii. Dziwne? Dziś w referendum większość Brytyjczyków zdecydowałaby się na opuszczenie Unii.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)