Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet UE. Jest porozumienie ws. programu "Kreatywna Europa"

0
Podziel się

Mimo proponowanych cięć w unijnej kasie na lata 2014-20 ministrowie kultury "27" osiągnęli dziś w Brukseli porozumienie ws. programu "Kreatywna Europa".

Budżet UE. Jest porozumienie ws. programu "Kreatywna Europa"
(AP/Fotolink/East News)
bCYylGOd

Mimo proponowanych cięć w unijnej kasie na lata 2014-20 ministrowie kultury _ 27 _ osiągnęli dziś w Brukseli porozumienie ws. programu _ Kreatywna Europa _, na który KE chce podnieść wydatki o 37 procent, do poziomu 1,8 mld euro.

Zgodnie z przedstawionym w zeszłym roku przez Komisje Europejską pakietem dotyczącym finansowania edukacji i kultury na program _ Kreatywna Europa _ złożą się dotychczasowe programy: Culture, Media i Media Mundus.

W ramach programu znaczna część środków - 900 mln euro - ma być przeznaczona na wspieranie kinematografii i sektora audiowizualnego; na pozostałą działalność związaną z kulturą KE chce wydać 500 mln euro.

Kolejne 210 mln euro zasili nowy instrument poręczeń finansowych, który ma pomóc mniejszym firmom z sektora kultury w pozyskaniu kredytów bankowych o łącznej wartości 1 mld euro. 60 mln euro ma posłużyć m.in. finansowaniu polityki kulturalnej._ _

bCYylGOf

_ - W tej części (budżetu UE), w której partycypuje kultura, jest on chroniony na dobrym, przyzwoitym poziomie i to mnie cieszy. Na tym etapie nie muszę walczyć o wzrost środków finansowych, czy obronę poprzedniego budżetu _ - mówił w poniedziałek polskim dziennikarzom w Brukseli szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Według szacunków KE, dzięki programowi _ Kreatywna Europa _ 300 tys. artystów i osób zawodowo zajmujących się kulturą będzie miało szansę otrzymać środki na pozyskiwanie publiczności poza granicami swego kraju. Ponad tysiąc europejskich filmów może otrzymać wsparcie w zakresie dystrybucji, a co najmniej 2,5 tys. europejskich kin ma szansę na finansowanie, dzięki czemu 50 proc. wyświetlanych w nich filmów będzie produkcjami europejskimi. Dzięki funduszom z tego programu ponad 5,5 tys. książek będzie mogło zostać przetłumaczonych na języki obce.

Ministrowie kultury UE na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęli też wnioski ws. _ Europejskiej strategii na rzecz lepszego internetu dla dzieci _, której celem jest stworzenie internetu bezpieczniejszego i bardziej rozwijającego dla najmłodszych użytkowników.

Zaproponowana w maju przez Komisję Europejską strategia _ Lepszy internet dla dzieci _ zakłada działania w czterech kierunkach: stworzenia wysokiej jakości treści internetowych dla dzieci i nastolatków, zapewnienia im bezpieczeństwa w internecie oraz bardziej świadomego korzystania z sieci i wreszcie - walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

bCYylGOl

Wśród konkretnych działań są: zachęcanie do tworzenia kreatywnych i rozwijających treści internetowych, rozwój platform internetowych z dostępem do treści odpowiednich dla wieku, oferowanie dzieciom i rodzicom prostych w użyciu narzędzi do zgłaszania szkodliwych treści w sieci. Ponadto plan przewiduje wspieranie badań nad innowacjami technicznymi, które umożliwiłyby policji skuteczniejsze zwalczanie np. pornografii dziecięcej w internecie. KE chce w tej dziedzinie współpracować właśnie z policją oraz szkołami.

Ministrowie kultury państw UE rozmawiali o tym jak podzielić w tej sprawie zadania między instytucje europejskie i kraje członkowskie. Zdaniem Zdrojewskiego idzie to jednak zbyt wolno.

_ - Według mnie działamy za ambitnie. Chcemy za jednym zamachem rozwiązać wszystkie problemy _ - wyjaśniał ten stan rzeczy szef resortu kultury. Jak podkreślał, świat technologii i internetu rozwija się w takim tempie, że trzeba bardzo szybko oddzielać zadania krajowe od europejskich.

_ - Wszystkie państwa starają się chronić z jednej strony dzieci, ale czynią to bardzo werbalnie, natomiast jeżeli chodzi o poszczególne regulacje to jest taka totalna walka pomiędzy prawami dzieci do bezpiecznego internetu a prawami, swobodami obywatelskimi wszystkich innych graczy na rynku, w tym podmiotów gospodarczych _ - mówił minister. Jego zdaniem w tym starciu wygrywają póki co firmy.

bCYylGOm

Ministrowie uzgodnili też nowe, ostrzejsze kryteria dotyczące wyboru Europejskiej Stolicy Kultury. Z programu na lata 2019-2040 wynika, że polskie miasto po raz trzeci będzie pełniło tę zaszczytną rolę w 2029 roku.

bCYylGOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)