Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet UE na 2014 rok. Korzystny dla Polski?

0
Podziel się:

To w nocy unijni ministrowie finansów i Parlament Europejski uzgodnili przyszłoroczne zobowiązania na poziomie o 500 milionów euro wyższym niż początkowo proponowano.

Budżet UE na 2014 rok. Korzystny dla Polski?
(ec.europa.eu)

Janusz Lewandowski, unijny komisarz do spraw budżetu, z zadowoleniem przyjął porozumienia w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. To w nocy unijni ministrowie finansów i Parlament Europejski uzgodnili przyszłoroczne zobowiązania na poziomie 142,6 miliarda euro, a płatności na poziomie 135,5 miliarda euro. To o 500 milionów euro więcej niż początkowo zaproponowały państwa członkowskie.

Komisarz Lewandowski podkreśla, że kompromis w sprawie budżetu na rok 2014 jest podwójnie ważny. - _ Po pierwsze mamy pierwszy budżet następnej siedmiolatki, a po drugie usunięto ostatnie przeszkody z roku 2013, które były warunkiem Parlamentu Europejskiego, żeby przegłosować całą siedmiolatkę. Dlatego jestem optymistą w sprawie zamknięcia tej długiej batalii budżetowej na przyszłe lata w przyszłym tygodniu w Strasburgu _ - powiedział Lewandowski.

W ramach usuwania przeszkód z roku 2013 uzgodniono dodatkowe 400 milionów euro na pomoc dla krajów, które ucierpiały w wyniku katastrof naturalnych. Komisarz Lewandowski powiedział, że podział właśnie tych funduszy stanowił jeden z największych problemów podczas negocjacji nad przyszłorocznym budżetem.

- _ Zakończyło się kompromisem jak to zwykle bywa. Wypłaty dla Niemiec, Rumunii, Austrii i Czech za szkody poczynione przez powodzie zeszłoroczne będzie finansowany w kwocie 250 mln euro z tegorocznego budżetu, a w kwocie 150 mln euro z przyszłorocznego _ - tłumaczy komisarz.

Teraz unijny budżet musi zostać oficjalnie przyjęty przez Radę i Parlament Europejski. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)