Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet Unii Europejskiej. Tusk stoi po tej stronie

0
Podziel się:

Według szefa rządu Polska ma wsparcie 17, a może 18 państw. Co stanie się z 300 miliardami?

Budżet Unii Europejskiej. Tusk stoi po tej stronie
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk powiedział dziś, że Polska ma wsparcie 17 lub 18 państw UE na rzecz budżetu bez wyraźnych cięć. Cypryjska prezydencja proponuje minimum 50 mld euro cięć w nowym budżecie UE na lata 2014-2020._ _

_ - Mamy wsparcie 17, a może 18 w tej chwili państw europejskich na rzecz budżetu bez wyraźnych cięć, tak, by te 300 miliardów, o których mówiliśmy, stało się faktem _ - powiedział premier na konferencji prasowej. Poinformował też, że m.in. o propozycji cypryjskiej rozmawiał dziś z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Nie wykluczył spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Szef rządu podkreślił, że jeśli nie uda się zbudować kompromisu, który da poczucie bezpieczeństwa wszystkim krajom UE, to _ zawsze możliwy jest wariant "B", polegający na tym, że będziemy bez kompromisu funkcjonowali w prowizorium budżetowym _.

Oznaczałoby to, że w roku 2014 budżet UE będzie wynosił tyle co w 2013 - plus 2 proc. _ - Wszyscy czujemy, że jest to także narzędzie, które może uświadomić np. Brytyjczykom, że takie prowizorium jest bardzo kosztowne dla Wielkiej Brytanii _ - dodał Tusk.

Jak przekonywał, kompromis jest zatem - z punktu widzenia państw takich jak Wielka Brytania - tańszy niż ewentualne prowizorium.

_ - Będziemy szukali mądrego kompromisu, co oznacza dobre rozpoznanie, co dla Polski jest najbardziej opłacalne i co jest do zaakceptowania dla Europy. Trzeba szukać wspólnego interesu własnego kraju i Unii Europejskiej. To oznacza, że ten temat będzie wiodący w czasie konsultacji polsko-niemieckich w Berlinie 14 listopada _ - mówił Tusk.

Jak dodał, 13 listopada dojdzie do spotkania _ przyjaciół spójności _ - z udziałem być może nawet 15 państw, a gospodarzami będą Polska i Portugalia. W spotkaniu weźmie udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz przedstawiciele związków zawodowych i przedsiębiorców z Europy - dodał szef rządu.

Jak mówił premier, w ramach planowanej na połowę listopada nieformalnej Rady Europejskiej dojdzie m.in. do spotkania Grupy Wyszehradzkiej. - _ Mam nadzieję, że połowa listopada będzie tym czasem, kiedy Europa powie, że jest bliżej kompromisu budżetowego. Jeśli nie zbudujemy zrębów tego kompromisu, to grudzień będzie bardzo trudny - będzie o wiele trudniej o taki kompromis. Wtedy perspektywa tego wariantu "B" może być bliższa niż się dzisiaj spodziewamy _ - podsumował Tusk.

Zgodnie z rozesłanym do stolic europejskich nowym dokumentem negocjacyjnym cypryjska prezydencja proponuje minimum 50 mld euro cięć w nowym budżecie UE na lata 2014-2020. Gdyby propozycja cypryjska została przyjęta przez państwa i Parlament Europejski, Polska mogłaby stracić ok. 4,3 mld euro w samych funduszach spójności.

Polskie źródła wskazują, że prezydencja cypryjska określa swój scenariusz cięć jako _ 50 mld euro _ i już we wstępie do dokumentu precyzuje, że jej zdaniem potrzebne będą o wiele głębsze redukcje. _ Bardziej istotne cięcia są potrzebne w celu osiągnięcia kompromisu. Kolejne redukcje będą wymagały jeszcze większych kompromisów i konieczność wyborów priorytetów między politykami i programami _ - czytamy w dokumencie. Płatnicy netto jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia od miesięcy domagają się przynajmniej 100 mld euro cięć (a Londyn nawet 150-200 mld).

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: Polska nie jest pasażerem na gapę -_ Zamierzam aktywnie wspierać rząd w batalii o jak najlepsze dla Polski rozwiązania w kwestii wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20_ - mówi Bronisław Komorowski. _ _
Od tego bedzie zależała integracja Europy - _ Ten kryzys pokazał, że w rożnych miejscach świata rożne systemy i rożne waluty radzą sobie z nim z rożną skutecznością _- mówił premier.
Europa się dzieli? Tusk już w Bukareszcie Kongres EPL poprzedza zaczynający się jutro dwudniowy szczyt UE w Brukseli, którego głównym tematem będzie zacieśnianie eurolandu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)