Notowania

budżet ue 2014-2020
22.01.2013 18:35

Budżet Unii Europejskiej. Tusk szuka sojuszników

Kwestie budżetu UE na lata 2014-2020 mają być omawiane na unijnym szczycie w Brukseli zaplanowanym na 7-8 lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier Donald Tusk spotkał się z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Josephem Daulem. Rozmawiali przede wszystkim o unijnym budżecie na lata 2014-2020.

Według kancelarii premiera, oprócz kwestii negocjacji kolejnego wieloletniego budżetu UE, rozmowa dotyczyła też m.in. sytuacji unii gospodarczej i walutowej. Kwestie budżetu UE na lata 2014-2020 mają być omawiane na unijnym szczycie w Brukseli zaplanowanym na 7-8 lutego.

Poprzedni szczyt budżetowy UE w listopadzie 2012 roku zakończył się bez porozumienia, gdyż przedstawiona przez szefa Rady Europejskiej propozycja budżetu nie uzyskała wówczas poparcia unijnych przywódców.

Zakładała ona cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu Komisji Europejskiej, opiewającego na około 1 bln euro. Szef Rady Europejskiej założył wydatki UE na poziomie prawie 972 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat. Brytyjczycy i Niemcy domagali się w listopadzie dalszych redukcji: o 30 mld euro w wydatkach UE, m.in. na administrację.

W połowie stycznia w Dublinie Herman Van Rompuy powiedział, że _ jest optymistą _, iż do porozumienia w sprawie budżetu dojdzie w lutym. Choć nieoficjalnie wiadomo, że szef Rady Europejskiej pracuje nad nowym projektem kompromisu, to zastrzegł on, że propozycje z listopada pozostają aktualne. Van Rompuy przyznał, że będą one musiały zostać jeszcze delikatnie dopasowane i poprawione. Jego zdaniem już na listopadowym szczycie podjęto _ dość uzgodnień, by móc powiedzieć, że porozumienie jest możliwe _.

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk: Nie ma co jeszcze mówić o fiasku Premier w grudniu spotka się z unijnymi przywódcami na posiedzeniu Rady Europejskiej. Okazją do rozmów będzie też ceremonia wręczenia UE pokojowej nagrody Nobla.
Donald Tusk wywalczy dla Polski obiecane 300 miliardów? Szczyt Unii Europejskiej zakończył się fiaskiem. Sprawdź, co to może oznaczać dla Polski.
Pierwsza konkretna propozycja dla Polski. Miało być więcej Ważą się losy unijnych dotacji. Polska walczy o wiele miliardów.
Tagi: budżet ue 2014-2020, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz