Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet Unii Europejskiej zostanie zablokowany przez Francję?

0
Podziel się:

Paryż szuka sojuszników. Paryż konsultował się już z Niemcami, Hiszpanią i Włochami.

Budżet Unii Europejskiej zostanie zablokowany przez Francję?
(ell brown/CC/Flickr)

Paryż ostrzegł, że nie zgodzi się na projekt wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020, jeśli zredukowane zostaną środki na Wspólną Politykę Rolną (WPR), a rabat Wielkiej Brytanii utrzymany na dotychczasowym poziomie.

_ - Francja nie poprze wieloletniego budżetu, jeśli nie zostaną utrzymane środki na Wspólną Politykę Rolną _ - podkreślił francuski minister ds. europejskich Bernard Cazeneuve.

Francja, która jest największym beneficjentem WPR, od kilku miesięcy szuka sojuszników na rzecz zachowania budżetu WPR na dotychczasowym poziomie po 2013 roku. W tym miesiącu francuski minister rolnictwa porozumiał się w tej sprawie z Niemcami, Hiszpanią czy Włochami.

Cypryjska prezydencja przedstawiła w tym tygodniu propozycję budżetu na lata 2014-2020, która zakłada cięcia minimum 50 mld euro w porównaniu z opiewającą na około biliona euro ubiegłoroczną propozycją Komisji Europejskiej. Redukcje mają dotyczyć wszystkich linii budżetowych.

Na te cięcia składa się m.in. 12,5 mld euro w polityce spójności, 11 mld euro w funduszu infrastrukturalnym _ Connecting Europe _, 7,5 mld euro w wydatkach związanych z WPR (w tym 5,65 mld euro w płatnościach bezpośrednich dla rolników) i 4,5 mld euro w badaniach naukowych czy polityce zagranicznej.

Cazeneuve wyraził przekonanie, że możliwe są _ inne źródła oszczędności _. Wezwał do uporządkowania kwestii _ finansowania budżetu UE _ i skrytykował przyznane kilku krajom rabaty w składce do unijnej kasy. Korzysta z tego przede wszystkim Wielka Brytania, której rabat został wynegocjowany w 1984 roku.

Przedstawiona w czerwcu ubiegłego roku budżetowa propozycja KE zakładała wydatki przez kolejne siedem lat na sumę ponad biliona euro (dokładnie 1 033 mld euro) w zobowiązaniach i 988 mld euro w tzw. płatnościach (faktycznych środkach, które mają być wydane z budżetu UE w ciągu siedmiu lat na podstawie spływających faktur i innych umów).

Rozesłany przez Cypr tzw. schemat negocjacyjny będzie podstawą dalszych negocjacji budżetowych, z zamiarem osiągnięcia porozumienia przywódców na szczycie UE 22-23 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandaliczne głosowanie posłów Platformy Aż czternastu przedstawicieli koalicji wstrzymało się od głosu, kiedy zapadały kluczowe decyzje odnośnie budżetu Unii.
W Unii będzie mniej pieniędzy? To niemal pewne Danuta Huebner nie ma złudzeń, co do skuteczności działań Parlamentu Europejskiego.
Zobacz, ile dokładamy do budżetu UE Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły we wrześniu 2012 roku 573,9 mln euro - podało wczoraj Ministerstwo Finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)