Notowania

bułgaria
28.03.2013 13:40

Bułgaria przeznaczy 25 mln euro na pomoc finansową dla najbardziej potrzebujących

Tę decyzję gabinet podjął na dzisiejszym posiedzeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Bułgarski rząd przeznaczy na nadzwyczajną pomoc dla najbardziej potrzebujących grup społecznych 50 mln lewów (25 mln euro) - poinformowała wicepremier i minister polityki socjalnej Dejana Kostadinowa.

Decyzję, zgodnie z obietnicą złożoną przez tymczasowego premiera Marina Rajkowa po mianowaniu, gabinet podjął na dzisiejszym posiedzeniu. Pieniądze pochodzą z budżetów ministerstw, a ich przeznaczenie na pomoc nie przyczyni się do zwiększenia deficytu budżetowego - zastrzegł Rajkow.

Środki zostaną przeznaczone na świadczenia dla najuboższych rodzin, mających trudności z płaceniem rachunków za energię elektryczną i na finansowanie programów zatrudnienia. Konkretne sumy zasiłków zostaną uzgodnione ze związkami zawodowymi.

Wysokie rachunki za prąd stały się powodem masowych protestów w Bułgarii w lutym, doprowadziły do dymisji centroprawicowego gabinetu Bojko Borysowa i rozpisania przyśpieszonych wyborów na 12 maja. Po fali protestów liczne analizy ekspertów wykazały, że w tworzeniu cen na energię w Bułgarii wystąpiło wiele nieprawidłowości.

Według unijnej _ Energetycznej mapy drogowej 2050 _ energetyczne ubóstwo następuje, gdy gospodarstwa domowe wydają ponad 10 proc. dochodów na prąd. W Bułgarii według danych Krajowego Instytutu Statystycznego ten wskaźnik w 2012 roku wynosił 17,3 proc.

W związku z problemem cen energii tymczasowy rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej o ekspertyzę w celu zreformowania sektora energetycznego. Chodzi o międzynarodową analizę kształtowania cen i wszystkiego, co dotyczy energetyki w celu rozpoznania problemów, które doprowadziły do zapaści tego sektora, na czym ucierpieli Bułgarzy.

W platformach wyborczych praktycznie wszystkich 67 partii, które zarejestrowały się w CKW do udziału w wyborach parlamentarnych, propozycje i obietnice obniżenia cen prądu zapisane są wśród najważniejszych punktów. Liczba partii zarejestrowanych do wyborów jest najwyższa od połowy lat 90.

Czytaj więcej o sytuacji w Bułgarii w Money.pl
Napięcia w Bułgarii. Rząd się dymisjonuje Kadencja obecnego parlamentu upływa w lipcu. Według wstępnych ocen prawników najbliższym terminem, w którym mogą odbyć się wybory, jest 28 kwietnia.
Oni też mają rząd techniczny, ale prawdziwy Rajkow staje na czele wyznaczonego przez prezydenta technicznego rządu fachowców, którego zadaniem będzie przygotowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 12 maja.
Wymusili na rządzących 7-procentowe obniżki Wysokie styczniowe rachunki za energię wywołały masowe protesty uliczne, które doprowadziły do obalenia centroprawicowego rządu.
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz