Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny gazu ostro w górę? Bruksela nas naciska

0
Podziel się:

Komisja Europejska: - Polska musi odejść od regulowania cen gazu, zwłaszcza na rynku hurtowym.

Ceny gazu ostro w górę? Bruksela nas naciska
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Polska musi odejść od regulowania cen gazu, zwłaszcza na rynku hurtowym. Na rynku detalicznym odejście od regulowania cen powinno być stopniowe i chronić najuboższych odbiorców - wynika z dokumentu Komisji Europejskiej.

W dokumencie o liberalizacji wewnętrznego rynku energii w UE, która zdaniem Komisji Europejskiej następuje zbyt wolno, KE ponagli Polskę by _ w pełni _ i _ bez dalszej zwłoki _ wdrożyła trzeci pakiet energetyczny w celu _ zliberalizowania rynków energii elektrycznej i gazu _.

Poza odejściem od regulowania cen gazu, KE zaleci Polsce kontynuowanie wysiłków na rzecz budowy spotowego rynku gazu oraz - by reagując na braki w dostawach gazu, wybierała częściej środki rynkowe, a nie pozarynkowe, jak uwalnianie strategicznych zapasów z magazynów.

Komisja zaleci też Polsce tzw. fizyczny rewers na gazociągu jamalskim, który transportuje gaz z Rosji przez Polskę do Niemiec. Chodzi o to, by w razie braku dostaw z Rosji, gaz tym gazociągiem mogli przesłać Niemcy do Polski. Ponadto KE wskaże, że Polska powinna stosować lepsze zachęty do inwestowania w wymianę starej infrastruktury przesyłu energii elektrycznej.

Wydobycie gazu pokrywa tylko nieco ponad 30 proc. naszego zapotrzebowania na surowiec. Reszta pochodzi z importu. Oznacza to, że Polska musi za gaz płacić ceny obowiązujące na rynkach światowych. Co więcej musi płacić w dolarach.

Nie ma problemu jeśli złotówka jest silna - wówczas podwyżki cen gazu są mniej odczuwalne. Jednak w ostatnim półroczu cena dolara oscylowała najczęściej wokół 3,3 złotego, tymczasem URE godząc się na nowe taryfy (marcowa podwyżka) zakładał 3,09 złotego za dolara. Jakby tego było mało na rekordowym poziomie utrzymywały się ceny ropy. W drugim kwartale tego roku wartość notowań dziewięciomiesięcznej średniej osiągnęła 114 dolarów za baryłkę i była aż o 27 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)