Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny gazu w Polsce. Rosja narzuca nam najgorsze warunki w całej UE

0
Podziel się:

Ich zdaniem Gazprom to zbrojne ramię rosyjskiego MSZ i ostatni argument w negocjacjach politycznych.

Ceny gazu w Polsce. Rosja narzuca nam najgorsze warunki w całej UE
(farvatar/iStockphoto)

Polska płaci za rosyjski gaz najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej. Średnia, roczna cena za 1000 metrów sześciennych wyniosła w ubiegłym roku aż 420 dolarów. Z danych opublikowanych przez agencję Interfax wynika, że to nie ostatnie słowo rosyjskiego koncernu Gazprom.

Dziennik _ Wiedomosci _sugeruje, że ceny na błękitne paliwo zależą od wzajemnych kontaktów kontrahentów z Gazpromem. Kto poszedł do sądu, a nie próbował negocjować - ten płaci drożej - sugerują rosyjscy dziennikarze.

W ich ocenie ceny spadają tam, gdzie Gazprom ma coś do ugrania. Wskazują między innymi na kraje basenu Morza Czarnego, przez których wody terytorialne rosyjski gigant chce przeprowadzić gazociąg południowy.

Ceny rosną jeśli takie kraje jak Polska, czy Niemcy skarżą się na zawyżone stawki w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym.

Rosyjscy dziennikarze wielokrotnie kpili nazywając Gazprom zbrojnym ramieniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W ich opinii ceny dostaw surowców energetycznych są dla rosyjskiej dyplomacji ostatnim argumentem w negocjacjach politycznych.

Niedawno w podobnym tonie o rosyjskim monopoliście wypowiedział się unijny komisarz do spraw energii Günther Oettinger. Nazwał on Gazprom czerwoną armią Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz droższy o ponad 30 proc. Skarżą Rosję Gazprom dostarczał do granicy z Niemcami gaz po średniej cenie niemal 440 dol. za 1000 m sześc., co oznacza wzrost o 33,7 proc. w porównaniu z lutym 2011 roku.
Uwolnienie cen gazu dla przemysłu najwcześniej za rok PGNiG przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.
Szef URE zapowiada: wolne ceny gazu już... Według zapowiedzi Marka Woszczyka, w czerwcu powstanie giełda gazu, a na rynku zadziała prawdziwa konkurencja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)